Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

реон, спискове и тачну евиденцију одметника, јатака одметничких, бивших осуђеника, сумњивих лица, условно отпуштених Oсуђеника, стављених под надзор.

_ 2. Према онима, који се од власти одметну, треба одмах примењивати и предузимати све нужне законске мере и непрестано их гонити, недајући им тако рећи ни ока склопити, докле се не похватају или не побију. Треба их, на првом месту, у смислу закона о јавној безбедности одмах позвати на предају, а ако се у остављеном року не предаду, Oглашавати их за хајдуке и предлагати за уцену.

4. Наредити и водити рачуна нарочито да се лица, за која се сумња да су јатаци, и родбина одметника ставе под полицијски надзор, и да се тај надзор и издржава. 10. Треба настати нарочито да се што пре сазнаду јатаци одметника, па и њих узимати на одговор, и особито их употребити да одметнике прокажу, те да се исти похватају или побију, или да их они сами побију.

11. Успех у борби противу одметника – зависиће KOJMHKO од жандармеријских официра и жан дарма, толико и од њихове умешности за организовање = обавештајне службе ради сазнавања где се одметници крећу и баве, ко их прикрива и помаже. У том циљу ваља општити с народом и пропитивати о свему, али увек само у четири ока. Кад се о томе разговара и пропитује, ако се хоће искрен одговор, ваља да чиновник или жандарм буде сам, а и мештанин сам, и да се свакоме загаранту-

j 594 Xa.

је, да за то саопштење неће сазнати ни једно друго лице, ни службено пи приватло, јер _ се становништво, разумљиво, _– боји освете...

17. Где се укаже потреба и у. крајњој пужди ваља наређивати да се чобани и стока с трла и појате стерају у села, те да одметници не би на лак пачии долазили до хлеба и осталог. ={B. Безбедност, Жандармернја, Накнада штете, Потерницв8).

+

* *

Бажност одредаба закона O JaBној безбедности проширена је и на територију црне Горе (указом од и ХИ—1919 r., бр. 5607 — Сл. Нов., Бр. 160), као и на територију Босне и Херцеговине ( указом од 10—[У —1921. г — Сл. Нов. Бр. S).

Хајка в. Лев.

Ханови в. Механе,

Хипотека (интабулација) Под хипотеком се подразумева залога па непокретним – стварима, која даје повериоцу права: а) да се низ заложене ствари првенствено наплати, и 0) да се из ње наплати без обзира у чијим се рукама она налази о року исплате дуга. У Гр. 5. прописано. је:

„5 326. Право залоге на непо- j кретна добра, која се XHIIOTC- | ком или баштинском или миљачком залогом назива, добија се, кад се дуг, или писмена исправа, на којој се дуг оснива „у књиге судске својим путем уведе, Т. Ји убаштини (интабулира). |

8 327. Кад је дуг какав y KIbH- | ге судске уведен, и на непокрет- _ но чије добро уписан, или уба- Г штињен (интабулиран), он је он- | да тако за оно непокретно добро