Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

8 | Е к

Ова пријава не подлежи | никаквој такси, а о њеном пријему полицијска власт дужна је издати подносиоцу истог дана бесплатну потврду, која важи као легитимација за растурање и продавање штампаних ствари. Лица, која су _кажњена због злочина или преступа из користољубља, не могу бити, а Која буду кажњена, не могу остати као растурачи. Ови прописи не односе се на лица која растурају кандидатске и гласачке листе, трговачке формуларе, протоколе, посмртне објаве и остале списе поменуте у чл. 6. зак. (чл. 14):

законом је прописано:

Члан 15 . Ванредна издања новина сматрају се као саставни део редовног издања и подлеже истим прописима као и редовна издања .

Члан Г6. У свакој општини општинска власт мора одредити место где ће се лепити службене штампане обзнане.

Приватне обзнане не могу се лепити на јавним зградама, Ha зградама за богомољу и наставу и на споменицима.

Па приватним зградама и оградама не смеју се лепити никакве обзнане без одобрења сопственика.“ П. Издавачка, ауторска права.

гворац каквог писменог састава у новинама или повременим и другим штампаним списима заштићује се овим законом, у колико ту заштиту не пружају закони који су, на снази, према штампару и друTHM лицима на тај начин, што му се признаје искључиво право да сам свој напис умножи и даље распростре. (Ово право својине траје 95 година после смрти творчеве у корист његових наследника. Оштеће-

615

Ши

ни има право на накнаду штете у редовној грађанској парници (чл, И). TS

Ш. Страна штампа.

Страним — новинама, списима и предметима, који потпадају под одредбе закона о штампи, слободан | је улазак у нашу државу, али је Мин. У. Д. овлашћен да им овај“ улазак забрани ако у себи садрже какво кривично дело због кога се заорањују домаћи листови, или ако“ пишу против интереса земље. Исти министар овлашћен је и за скидање ове забране. и једна и друг

одлука објављују се у Сл. Нов. (чл. 15).

IV Забрана.

Растурање и продавање – новина,

и других штампаних списа може се забранити само из оних узрока, који су наведени у цитираним (уставним прописима, и репродуковани у чл. 19 зак. о штампи.

забрану наређује власт, којој се предају штампани примерци у смислу чл. 7. зак. Забрана се изриче образложеним писменим решењем, које се једновремено доставља · редништву и надлежном првостепеном суду. По пријему акта суд је дужан, у колегијуму од три су. дије, а у року од 24 сата, оснажити или поништити забрану, и р шење ако нема жалбе у законом року, послати на извршење. У противном случају, сматра се да је. забрана дигнута. Дан кад суд не. ради He рачуна се.

Мешење о забрани мора тачно означити места због којих се и навести законске прописе по којима се изриче забрана. :

Против судског решења о зао ни може се тужени жалити апелационом суду у року од 24 сата“ саопштењу судског решења а држ