Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

вни тужилац, односно полицијска власт, само у случајевима кад је забрана изречена због увреде Краља и чланова Његовог Дома. Жалба се предаје непосредно суду који је одобрио забрану, или пошти

а повратни рецепис. Апелациони

уд дужан је донети одлуку у року од 45 сати по пријему жалбе са актима, које му нижи суд мора

дмах послати.

Судско решење којим се одобрава забрана без утицаја је на потоњу судску одлуку о постојању или непостојању кривичног дела.

У време рата и мобилизације може се забранити излажење и ра-

штампаних ствари кад садрже оно што је цензура забранила да ce штампа. У овим случајевима није потребно никакво правдање забране код суда, већ се одмах подноси пријава суду и покреће кривични ступак због извршеног – кривич-

_ Чланом 74 прописано је:

| „забрана се састоји у узапћењу штампаних примерака MMH _ предмета умножених и за растурање намењених.

Решењем O забрани може се "наредити да се Запечати штампарски слог, плоче и каменорези. Извршним судским решењем може се наредити штампару и растурање штампарског слога, истирање плоча и каменореза.

о На делове који нису инкриминисани а који се могу одвојити, као што су додаци новинама или свеске повременог списа или табаци из обичних књига, не односи се забрана.

Власт која извршује забрану дужна је издати заинтересованом лицу потврду о узапћеним стварима,“ 616

стурање сваких новина и других

Шта

По чл. 75 сматра се да је забрана дигнута и растурање листа допуштено: Г) кад апелациони суд поништи решење првост. суда о забрани, односно кад одобри решење истог суда којим је забрана поништена; 7) кад апелациони суд нађе да државни тужилац односно полицијска власт или првостепени суд нису поступили у одређеним роковима или се нису њима користили, и 3) кад надлежна власт не поднесе редовну тужбу (казнени; прогон) у року од осам дана код надлежног првостепеног суда по саопштењу решења истог суда о 0добреној забрани.

У случају поништења забране; власт која ју је изрекла дужна је вратити у неповређеном стању све што је при вршењу забране одузела, и обзнанити у Сл. Пов. да је забрана дигнута.

М. Исправка. Законом је прописано:

,,Члан 76. Уредник новина или повременог списа дужан је a прими и оштампа у новинама или спису сваку исправку о чињеницама изнетим у његовом листу коју му пошље власт. Исто тако дужан је да оштампа исправку, приватног или правног лица чије је име у вези са његовим радом или животом споменуто у новинама или спису којима је он уредник, било да се у исправци наведене оштампане чињенице означују за неистините, било да се у њој наводе чињенице, којима се оповргавају оштампане чињенице.

Исправљач је дужан да наведе тачно напис који исправља, страну и стубац, као и број новина у којима се напис налази. Исправка се доставља уреднику по-

штом на повратни рецепис или

а TN CUS