Policiski rečnik : Knjiga treća M — Š

653

или оба могу тражити позакоњење ванбрачне деце владаочевом милошћу. Случајеви позакоњења ванбрачне деце Владаочевом милошћу имају извора у црквеном праву, одакле су ушли у данашње позитивно законодавство, а ти су случајеви када наступи смрт природног оца, и када због несавладљивих сметњи не може брак да се склопи.

У 5 134. т. 3. грађ. зак. казато је: „Кад би на захтевање родитеља, такво дете (ванбрачно), без штете трећег од више Власти у одношењу права брачне де-

т це поставило се.“

Према овоме пропису 5 134 т. 3. речи: „на захтев родитеља“ не могу се прогумачити тако, да је потребан захтев оба родитеља, а да се само на захтев једног не може извршити позакоњење. Јер, када је већ речено, с обзиром на изнете случајеве у црквеном праву да се овај захтев може упутити у случају смрти природног оца, онда је логички закључак, да овај захтев — тражење позакоњења — може потећи у првом реду од матере ванбрачног детета.

Ни сама стилизација овог прописа не даје разлога — тумачењу да се реч „родитеља“ има тако разумети, да је потребан захтев оба родитеља, јер да је законодавац то хтео он би ставио у текст оба родитеља или би реч „родитеља“ употребио у множини.

Према наведеном мати ~ може тражити позакоњење своје BaHбрачне деце по У 134 т. 3. грађ. зак. а надлежни неспорних дела судија, даће по чл. 144. правила за поступање у неспор. делима своје мишљење, да ово позакоњење не буде на штету трећег.

Што се тиче питања, чије би презиме носило дете позакоњено од матере, закон ово не расправља, али с обзиром што ванбрачна деца могу бити од девојака и удова, најправилније би било, да такво позакоњено дете добије презиме од имена своје матере, на пр. мати Јелица, ванбрачно позакоњено дете добија презиме Јеличић, Ружа — Ружић, ит, . д.

Са наведених разлога Касациони Суд на основу 5 16. тач. 1. закона о устројству Касационог Суда доноси своју начелну одлуку: Да саме матере могу тражиmu позакоњење своје ванбрачне деце по 5 134 тач. 3. грађ. Зак. и чл. 144. правила о поступању У неспор. оелима — владаочевом нилошћу, # да та позакоњена де ца имају носити презиме које ће добијати од имена своје матере.“

Ова је одлука обавезна за одељења и општу седницу Касационог Суда.“

Вашари (пачађури). ~ Чланом 134

финансијског закона за 1924 — 25 год. овлашћен је Мин. Т. И. „да може према стварним привредним и прометним приликама и потребама појединих крајева одобравати Ha подручју Србије одржавање панађура и у другим местима сем оних, која су изрично наведена у чл. 1. закона о изменама и допунама у закону о панађурима и недељним пазарним данима од 31 маја 191

године,“ Виноградарство. · Решењем – Мин. Il В. од 5—Х1—1996 г., Бр. 38047

1925 г. одлучено је:

„Да се досадашња стилизација чл. 15. првог става Правилника за извршење закона о обнављању · и унапређењу виноградарства, а