Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

H86

рима, не остаје друго него да из-

несу спор пред државни суд (од~ носно општински), ако се већ не

сложе на ког другог судију... Исто ће тако бити, ако један судија умpe или буде болешћу спречен да · ту дужност изврши. Међутим, ка– да се судија прими судијске дуж ности у необавезном избраном суду, што може бити изречно или прећутно (то јест ако у року од три односно осам дана предвиђеном у алинеји 1 5 439 гр. с. п. не извести власт да се дужности судијске не прима), онда је дужан судити, иначе може бити кажњен онако исто као и судија у обавез– ном избраном суду. Кад судија, и поред претрпљене казне неће да суди, онда наступа Dope – предвиђени случај, да уговор о избраном суду не може да се изврши.

По чл. 30. уредбе о убрзању рада

код судских и иследних Власти: „Из бране судије имају права на дневницу од 25 динара поред путног и подвозног трошка.“ _ За судије избраних судова, које у границама своје надлежности | одобравају отитински судови, вреде одредбе 5 6. грађ. суд. поступка, који је у неколико измењен чл. 15. уредбе 6 убрзању рада, и који, овако H8мењен гласи:

„Парничари ће у овом случају бирати по једног судију и по једног заменика, а обојица председника, деловођу бирају судије. Не сложе ли се у избору, суди парницу редован општински суд.

Оудијама – плаћају ~ парничари по 15 динара дневно у име далгубе и трошка, ако су судије из општине у којој се суди, а по 25 динара, дневно ју име дангубе и трошка. и подвоза ако су из друте општине.

Овај трошат полажу у напред

218

Изб

обе парничне стране по пола, а. после крива страна враћа другој страни положени трошак.

· Који судија, пошто се избора. прими, без важног узрока, 'на OJ ређено 'време 'не дође, па због љеговог недоласка. не буде суђење тога дана, тога ће општински суд осудити, да плати трошак и дантубу како судијама тако и парничарима и сведоцима, који су доTIH. O. R. С., од 5 октобра 1922 г. Бр.

7743, објашњено. је:

„По 5 435 Гр. С. П., еваки парничар има право изабрати по једHor или највише два судије, 8, Oбојица, једног за председника, а поред тога 'још по једног, који би судије у случају њихове препреке заменили.

Из овог законског текста, јаоно се види, да парничари бирају судије и њихове заменике, те несумњиво излази да се реч „обојица“ има односити на парничаре и да према, томе парничари имају право да поред судија бирају и председника избраног суда. Овако се тумачење поткрепљује и наређењима у 5 5438 и 436. истог поступка, по којима, се за, употребу избраног суда, као специјалног суда, тражи сагласност парнучара, сем о самом предмету, и о избору самих судија, међ које се, свакако, има разумети и председник суда као члан суда.

Тек, на случај да се парничари не сложе о избору судија, онда, по П одељку 5 437. Гр. С. П. полицијска, власт бира судије за шротивну страну и тако избране судије, само од стране тужитеља, и ПОЛИЦИјске власти, бирају председника.

У овом даном случају полицијска, власт је, приликом состава, из“ браног суда, пропустила да о из-