Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

ty

Ину

Ову повластицу од наших | царинских власти уживаће и наше

дипломатско особље на служби у

иностранству.

2. Ради уживања горње повластице именовани ће царинским ортанима показивали ове исправе: дипломатски пасош своје земље и пропустницу (Јајзвег развег) издану од нашег Министарства Спољних Послова или ког нашег представништва на страни, у којој се дотична особа препоручује нашим властима, ради указивања пажње и предусретљивости при дотичцом путовању. Ако дипломатска особа нема пропустницу, која се издаје за, свако путовање друга, довољно

ће бити да, иста особа. покаже своју

дипломатску карту издату од нашег Министарства, Спаљних Послова. Нове дипломатске карте имају на себи и фотографију Ддотичне особе: старе су без фотографије

> и важиће само још у овој години.

Међутим, за своје сеобне ствари и пошиљке које добијају за своју потребу, дипломатске особе ужиВају слободу увоза од цариле, на основи и у мери узајамности, по чл. 8. Закона о Општој Царинској Тарифи.

3. Повластицу царинске непрег-

| ледности, при преласку границе,

уживају и ови наше достојанственици: активни Министри, чланови нарочитих дипломатских – мисија које Краљевска. Влада, шаље у иностранство по државним пословима, и специјални курири Министарства, Спољних Послова, када. су они, по звању, у рангу више од секретара.

4. Сем специјалних, курира има још двојаких: редовних и случајНИТ, Редован курир је ЧИНОВНИК Ни

Министа:

ретва – Спољ-

них Послова, који носи ношту за надлештва, на страни. Он путује ca, редовним дипломатским пасошем. А случајни курир је лице које поједина посланства или Министарства Спољних Послова ~ употребљавају да би се избегло слање нарочитог чиновника ради ношења службених писама или мање пошиљке. Случајан курир може бити ма који државни чиновник. или угледно лице од поверења.

Куририма, за њихову легитимацију, Министарство Спољних Послова издаје лично курирско писмо, у коме се поред осталих података означавају ови знаци службених пошиљака које дотични курир носи: количина пошиљака, облик сваке пошиљке и број стављених печата на истој пошиљци, име и натпис употребљеног печата. Озваничене пошиљке које курир носи, царинске власти не смеју отварати и прегледати. Ако курир носи дипломатску торбу, и она треба да је службено о запечаћена, па, да 'не буде отворена и царински прегледана.

Пртљаг и личне ствари курира нису слободне од царинског | прегледа. Ово важи и за специјалне курире, који немају ранг већи од секретара.

5. Консуларно особље, по правилу, не ужива повластицу царинске непрегледности. На царинску непрегледност има права само оно консуларно ље, страно и наше, које у нашој или страној земљи врши у исто време и службу дипломатског · представништва, кад тога у дотичној земљи нема.

За уживање речене повластице односно консуларно особље треба да има напред поменуте дипломатске исправе (дипломатски па-