Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

опет, излази, да приликом ислеђења. _ кривичних дела треба увек тражити и утврдити материјалну истину, те отуд и ова наређења иследним властима и органима, да по званичној дужности извиђају, како оно што иде против окривљеног, тако и оно што иде у његову корист.

По 5 197. казн. зак, кажњава се затвором, најмање две године, поред губитка грађанске части, судија и у опште чиновник, који се при саслушању, ислеђивању или решавању кривичних, грађанских или трговачких предмета, намерно учини повиним какве неправде било у корист или на штету које стране.

4. Оптужени. може имати. пред судом бранитеља на главном претресу. Но ако је оптужен за злочинство, мора имати бранитеља, ако га нема суд Ће му га сам по званичној дужности дати.

Исто тако онај који је оптужен због преступљења, ако је непунољетан, или је нем, или не зна српски говорити, или одсуствује, или је тако болестан да не може на суђењу бити, као % сва женска лица, могу имати пред судом бранитеља, # ако га сама не нађу, суд ће им га по 362ничној дужности поставити.

Приватни тужитељ може имати заступника, а ако нема шеснаест 20на, мора га имаши.“ (5 10.) (8.: а н иоци.)

5. „Ислеђење и суђење казнимог дела, као и извршење пресуде, што се казне тиче, престаје: кад кривац умре; или кад кривица | застари: или кад приватни тужитељ од таужбе одустане.“ (8 17).

О одустанку приватног ту:кпода од тужбе товори се још и у SS-Ma 29 и 38.

Она, иста лица, која имају право на подизање тужбе, могу од ње и 0дустати у смислу изложених шпро-

писа. Начело о недељивости кривица и дела и неважности условних тужби, важи у свему и у случјау одустанка од њих. Изузетак је учињен само за браколомство и одвођење туђе жене код којих муж може опростити изречену казну само жени, а не и њеном сакривцу (5 197).

Приватни тужилац, који једном одустане од поднете тужбе, не може је више подносити за исто дело (0. КЕ. С. Бр. 7015/1910 т.).

Постоје још и ове 0. К. 0.:

а) „Само где је изречно казато у казн, зак., као материјалном, да тужитељ може у свако доба одустати од тужбе па и само извршење пресуде задржати, на те се случајеве односи 5 17 кривич. суд. пост. а где то није казато, на, те се случајеве односи свагда 8 33. крив. суд. пост. по коме се са-· мо пре извршне: пресуде може од тужбе одустати. То је разлика по

којој оба ова ваконска прописа. могу да опстану један поред другог, иначе један би од њих сасвим излишан управо на сметњи другоме био,“ (Бр. 1298/1866 т.).

6) „MH полицијска власт има права прекинути ислеђење на основу 8 215 казн. зак. у вези ca S 29. крив. суд. пост. (Бр. 3508] 1887 г.); *

в) „По тач, 1 и 2. 8 29. крив. суд. пост. може полицијска, власт да прекине отпочету истрагу или да је и не отпочиње, кад нема дела које би се по закону казнити · могло и кад нема ни сумње ни подозрења да је ко крив. Али кад је утврђено дело, онда питање о томе да ли неке околности извињују оптуженог, подлежи судској 0цени.“ (Бр. 2261/1884 г.);

г) „Пре него истражна власт приступи решавању питања има ли места да се истрага на основу