Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Jas

товани од стручњака, морају задовољити све захтеве модерне хитијене и јавног грађевинарства, како у погледу зграда тако и у погледу унутрашњег уређења.

Ако постоји систем спирања во дом мора се функционисање њетово по нужницима и писоарима одржавати у највећој исправности. Где је могуће ваља, увести спстем уљани, тако да уље, својом лакоћом, изађе увек над последњом капи воде и тако затвара везу избачене мокраће са спољашношћу. Стварање и развијање амонијака при распаду мокраће сузбија-

ће се посипањем – формалдехида или соне киселине.“ Јавни поредак. — Под јазним ио-

ретком подразумева, се „скуп свих оних принципа и установа, који се. у некој држави, а у даном моменту сматрају као битни и неминовни како за развитак индивидуе, тако и за опстанак N свестрани — развитак друштвено-политичкиг · живота | у њој. Закони јавног поретка имају апсолутни и искључиви карактер; они ишту безусловну покорност од свакога лица у границама територије своје државе. Ови закони – представљају: територијално суверенство које не трпи никакву повреду, која би му се нанела од стране личног суверенства, т, ]. примгчом страног вакона од стране домаћега судије“. (Систем приватног грађанског права Краљевине Србије од Андре Ђорђевића, стр. 183).

Закони јавног поретка, јесу они. Који су постављени с обзиром Ha јавне или опште интересе разне природе: политичке, моралне, економске итд.

У 5 13. Гр. 3. прописано је:

„Воља и наредба човечија 3аступа закон, а закон накнађује · вољу и наредбу човечију, Но у 0- · номе, што се тиче јавног поретка и благонаравија, не може се ништа изменити вољом или уговором.“ (8. Анархизам, Безбедност.)

Јавни тргови, — На основу чл. 33, зак. о уређењу санитетске струке и чувању народног здравља, Мин. Н. 3. прописао је 16. јуна 1919., год. Бр. 12951 (Сл. Нов., Бр. 80) Правил ник за јавне тргове ове садржине:

„1. Све животне намирнице, које се изнашају по трговима Ha продају, морају ce свакодневно прегледати.

2. Дућани и кућице општинске одређене за месарске радње морају се одржавати у највећој чистоћи. зидови морају бити обојени белом масном бојом бар 2 метра од пода. Под се мора свакодневно прати, као и пањ за сечење и те- <> разије за. мерење. У дућану мора бити довољан број вешаљки за вешање меса, а за време лета мора и хладњача бити у ~ исправности. Сви месарски производи – морају бити покривени и чувани од сваке нечистоће, а лети највише од“ мува. Месарски радници: секачи и продавци морају имати на себи увек чисту кецељу, која иде преко груди. Они сами морају бити чисти, окупани и ошишани. Нарочито руке им морају бити увек опране и кратко – одсечених HOката. 3. Продавци млека и млечних производа морају своју робу држати у чистим, орибаним и калаисаним судовима и кантама, 94 сир су 'најбоље – дрвене чабрице и оне морају имати дрвене кашичице за вађење пробе од OJ) уз них муштерија. -

ж ~