Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Јав

4. Продавци јаја не могу почети распродају своје робе, пре но што се сва јаја не прегледају на њихо-· ву садржину и каквоћу.

5. Продавци хлеба не смеју продавати хлеб неукусан, непечен и добро неумешен.

6. За, продавце рибе треба удесити мале валове са текућом водом где се риба може држати.

7. Надзорник трга дужан је спремити потребне сточиће и Тезте са прописаном висином за све продавце, како се неби фивотне намирнице растурале по калдрми. Најстроже се зарањује излагање продаји намирница ван столова. Столови и тезге морају бити чисти и бити рибани врућом водом бар два пута недељно.

8. Воће изложено продаји мора, бити свеже, зрело и у чистим корпама. Труло воће се забрањује, а и зелено ако није намењепо справљању компота, које се мора нарочитом објавницом озвачитиј

9. Зелен, поврће и вариво морају бити увек свежи и у исправном стању, По закључењу трга морају се све укварене намирнипе као и воће избацити na byбриште. 10. Цело тржиште мора се сваки дан чистити у целости: ако су тргови покривени и затворени мора се под још и прати сваки дан.

11. Општински органи, као пијачни контролори, морају свако дневно вршити прегледе свих животних намирница. Лекар ће водити пажњу на здравље продавапа а ветеринар на исправност меса и осталих продуката које он треба да прегледа. Све намирни"пе, које пијачни контролори огла-

се за рђаве, уништаваће се одмах, а ако су само сумњиве, прописане пробе ће се узимати и сла-

293

Јат

ти на анализу општинској лабораторији. 12, Главни надзорник трга, води нарочиту књигу „Контрол-“ Ник“, у коју бележи сваку неисправност код појединих тпродаваца и води бригу о последицама, пријављених неисправности.

13. Ко се ма о коју тачку овог правилника буде огрешио, казниће се по 5 33. Санитетског Закона до 30 дана затвора, односно до 150 динара новчане казне,“ (8. Животна намирнице, Млако, Месари, Мере.)

јаз воденични или река, која служи ошптој потреби, не сме се засипати и на другу страну Оодводити (5 329 т. 4. К. 3.). (8. Воде, Веденице.)

Јатаковање. — Као нарочиту тежу врсту помагања. извршиоцима, злочина и преступа, да, избегну казну или да сачувају корист прибављању у звршеним делом (8 50 К. 3.), законодавац је издвојио у засебну групу јатаковање (прикривање), о коме је реч у 55 250 а, 950 6, 250 в) и 250 a. KR. 3. Разлика између обичког помагања, (8 50) и јатаковања. у томе је, што је код | јатаковања, помагање, у главноме, везано за пнарочита дела (хајдуковање, _ разбојништво, разбојничка крађа, – изнуда, опасна крађа, „крађа или утаja или друга подобна – злочинства, или преступљења/“). Само просто! јатаковање, о зоме је реч у 8 250 а, ал. 1. изједначено је у овом погледу са обичним помагањем из 5 50.

У наведеним законским прописи- | ма, предвиђене су ове врсте јатаковаља :

1. Просто јатаковање“). О овом. ја-

%) Г. Д-р Тома Живановић професор кривичног права беорадског универзитета наатва ово јатаковање „опасним“, за разлику од оног из 5 50 које назива „чросшим“, али