Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Калаузи. По 5 382 т. 9. К., 3., за"твором од 3—30 дана или новчано од 3—10 талира (72—790 дин.) ка– жњава се „онај код кога би се, овим бравара, општи кључеви тако _ названи калаузи нашли“, a Ho Tad. 10. овог истог параграфа, нађени калаузи имају се одузети и уништити. (8. Бравари.)

Калдрма. По чл. 129 тач. 11. зак. о општинама, варошке општине у које спадају и општине варошида према чл. 4. ов. закона — дужне су уносити у своје буџете, као редовни расход, и суме на калдрмисање улица, а 0. Др. С. Бр. 92 г. објашњено је:

„Тач. 11. чл. 199. зак. о општинама, ставља калдрмисање улица у дужност самим општинама. Приватна се лица не могу натерати да праве кадрму о своме трошку, нити су дужна да сносе трошкове, које је општина учинила подизањем калдрме испред њихових имања. Ово се право општине не да, извести ни из тач. 3. 5 465 Гр. О, П., према наведеном законском пропису.“

Кварење, разваљивање или раз· бијање калдрме кажњава се као повреда ствари, по 5 375 т.1. односно по SS 289 и 292 К. 3.. према томе да ли је вредност причињене штете од или преко 200 динара.

· Калдрмина. По чл, ]1 закона о кал·дрмини, од 31. децембра 1911.. г. калдрмина је такса коју – царинарнице наплаћују по закону о општој царинској тарифи на страну увозну и домаћу извозну робу у корист опит општина, којима царинариице по називу припадају, 8 по чл. 2 ов. зак. .„Такса калдрмине – наплаћиваће се и на ону робу која је по "тарифи ослобођена парине, али је

неће плаћати | превозна роба. ни предмети који су по чл. 6. закона о општој царинској тарифи слободни од царине; као ни они, који су специјалним законима, ослобођени плаћања ових дажбина, па ма и не били ослобођени плаћања и државне трошагрине,“

Наплаћени приход од калдрмине паринарнице шаљу Управи Фондова, сада Хипотекарној Државној Банци на приплод, а општине, које имају право на овај приход, могу · га тротити само за ове радове:

а) за, подизање и одржање калдрме у улицама које воде непосредно ка царинарници и царинском сто варишту и дворишту царинарничиНОМ ;

6) за учвршћење и подизање пристанишне обале код речних ~ паринарница, и

в) за подизање зграда око паринарничиног стоваришта.

Приходи од калдрмине који се наплаћују код паринарница, које се не налазе у граничним варошима и варошицама, могу се трошити, по решењу Мун. Ф. за радове пот 6) и в),. а претекле суме имају се уносити у општи. калдрмински ( фонд. (Чл. 3 и 4).

За извршење ових радова општине добијају потребан новц из каллрминских фондова. по одобрењу Мин. Ф. и Мин, Гр. (чл. 5).

Законом је још прописано:

„Чл. 6. Општине које желе ma

предузму који од гореозначених радова и приме новац из свог

фонда 'или да ради тога – изврше задужење, дужне су да о томе учине предлог Министру Финанси ја и поднесу планове и предрачуне радова. Преглед поднетих тланова и свију техничких докумената врши према закону о подизању јавних грађевина "Министар