Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

Кан

става чл. 23. зак, о општој цар. тарифи и првога става тачке 3. тога члана, одредбе закона о калдрмини, које су пак проширењем важности закона о општој царинској тарифи на области целе Краљевине у целости ступиле Ha снагу у свим областима, јер је тај закон саставни део закона о општој царин. тарифи. Према томе обавезна je наплата таксе калдрмине на целој територији Краљевине.“

Кандидатске листе в. Избори. ~

Кантар. У 5 392. К. 3. предвиђена је казна за лица која би у општинама, где је „кантар“ (мерина) под аренду дат, својим кантаром мерили на штету арендатора, али је овај законски пропис замењен прећутно укинут — чл. 11. закона о општинској мерини. (8. Мере и Мерина.) Кантарина в. Мерина.

Хантарџија. По 5 382 тач. 3. К. 3. затвором од 3—30 дана или новчано од 3—30 талира кажњава = се: „кантарџија за свако криво и лажно мерење.“

По овом законском пропису, који је увршћен у главу „о мањој превари и крађи“, кажњавају се иступне преваре, у вредности до 300 троша, чаршијских (300 дин.), које изврше кантрџије, т. ј. липа. којима, је

_ поверено, било од општина, било од приватних предузећа или лица да _ мере купљене или продате ствари. _ Ако би ово дело извршила, лица, го· ја би својим сопственим кантаром „криво или лажно мерила, има се – приметити 5 301 К, 3., а ако би вред _ ност преваре, извршене на овај на| MM, била, већа од 300 динара. — 58 | 252 и 254 т. 4. К. 8.

308

Кап _

Капетаније пристаништа. У зако= ну о капетанијама пристаништа, од 30. марта 1929. г. (Сл, Нов., Бр. 190 — XXVIII) налазе се ове важније одредбе о надлежности и дужностима ових капетанија:

1. Карактер % опште дужности,

Капетанија пристаништа. државна је установа, под чији надзор спада, сва речно-бродарска, полиција, и 600

дарски саобраћај у повереном јој речном (језерном) срезу“), и која, потпада под Мин. С. (Дирекцију Речног Саобраћаја), Старешина јој је капетан пристаништа — „бродарско полицијски · орган“ и „представишк контролне и извршне државне бродарске власти, у границама | закона и прописа, у подручном ма срезу“. Калпетану пристаништа поверено је спровођење пловидбене и пристанишне службе, „а делокруг му се простире на обалу и на воду у границама његовог | среза.“ | (88 и оу.

Према 5 3. овог закона дужност је капетанија, пристаништа,:

а) да своју надзорну власт благовремено извештавају о свему што се тиче бродаретва,;

6) да воде бригу о сигурности пристаништа, бродова и свих објеката. у њему, као и оних који пролазе;

в) да се старају да сви објекати у пристаништу, као и пролазни, булу снабдевени прописним сигналима, и

г) да контролишу све објекте, као и њихове старешине: да, ли путују са прописним истравама (патентима), и да, ли имају потребна, дотуштења, за путовање. 1

На згради, односно објекту на коме се налази канцеларија, капетани је, мора бити сваког дана. иИстариту-

*) Ове пловне реке и језера у Краљевини подељене су на разне (језерне) срезове.