Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

игре, томболе и др. казни се са динара 100 до 5000 (00 сто до пет тиљада) новчане казне, а у сваком случају одузеће се срећке и забранити сваки даљи лутријски рад.“

Овим законским прописом, као познијим по постанку, замењен је — прећутно укинут — S 9287 К. 3., који је прописивао казну за онога

„ко покретне и непокретне ствари на лутрију изиграва/.. 6) Држање cpehaka и промеса

страних лутрија у циљу продаје или личног учешћа у извлачењу | (чл. 14, aji. 1:31 Ч4л.:15.).

Ове срећке и промесе могу држати само странци, који кроз нашу земљу путују или се, као путници привремено у њој баве, и то само у циљу личног учествовања у извлачењу. Поред овога, Мин. П. В. овлашћен је, да у нашој земљи одобри продају страних срећака и промеса „ако би од тога зависила продаја наших срећака и промеса државних, или привредних и добротворних друштава у дотичним страним државама.“

Према | чл. 16, потказивачу или хватачу ~ онога, који недопуштене срећке и промесе страних – лутрија држи у циљу продаје или личног учешћа у њиховом извлачењу, припада, на име награде по једна четвртина од новчане казне, која се наплати од кривца. Ако је једно исто лице и потказивач и хватач, онда му припада половина од наплаћене казне.

в) Трговање са срећкама на отплату у виду уговора или отплатница (Чл. 14. ал. 5 и чл. 15);

г) Сшварање лушријскит удружења као трговачких предузећа | (Чл. 14, ал. 5 и чл. 15);

д) Рекламирање, давање и штампање огласа за продају срећака u

промеса страних лутрија у нашим домаћим листовима, новинама и књигама (чл. 14, ал. 5 и чл. 15.).

За, сва ова дела предвиђена. је казна у чл. 15., који гласи:

„Ко се ухвати да држи ради продаје или ради личног учешћа у извлачењу забрањене стране срећке или промесе или да врши какав лутријски посао или радњу противну прописима овог закона казни се казном по чл. 13. овог закона.

Ако осуђено лице по овом зако-

ну не би могло платити | новчану казну, онда ће му се ова заменити затвором, рачунајући један дан затвора за сваких (50) педесет дира казне у новцу.“ Истрага, суђење и жалбе. Чланом 17. прописано је:

„Ислеђења и суђења кривице по овом закону врше финансијеке власти, или по својој иницијативи или на пријаву које друге државне власти.

Против ових одлука о казнама. може се жалба поднети у року од 30 дана управном суду.“ (8. Град, Коцкање, Управни судови.)

Клевета. Наш К. 3. назива клевету опадањем, и у 5 210 вели:

„Ко такова неистинита дела на другог износи или за другим пронови, која овога мрзосши или ирезрењу излажу, или поверење кредит — другога, било појединца, било друштва или правног лица

нарушавају, да се казни као опа-

дач затвором до годину дана.

Но ако је опадање јавно учињено, опадач ће се казнити затвором и до осамнаест месеци...“

Дефиниција клевете, коју нам даје закон о штампи, много је прецизнија. По чл. 52. овог зак., „Клевета је у смислу овог закона кад се о

~