Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

· Списак кућа | оверава надлежна толицијска власт на начин предвиђен у чл. 12. овог правилника.

· Члан 8. Сваки сопственик куће дужан је да прими таблицу ч одређени му кућни број од општинскога · суда и да је утврди или да дозволи да се утврди на видном месту његоове куће, више врата или покрај врата, како би се споља (са улице, друма), јасно видела.

Сопственици кућа морају се бринути да им кућне таблице и бројеви буду чисти и неоштећени. У случају да буде таблица оштећена или уништена, дужан је сопственик да се постара, без нарочите опомене OJ стране власти, да се таблица обнови, било да је сам набави, било да је набави од општинског суда.

Сопственик, који „He поступи по наређењу у предњем одељку, а и _ сваки онај ко оштети, уништи, запр_ ља, или скине таблицу са кућним бројем, именом места или улице, са _ своје или туђе куће, биће кажњен о по тач. 2 5 375. крив. зак., а осим _ тога накнадиће приичњене трошкове и штету. | Члан 9. Изгори ли кућа ca кућним бројем, или се поруши, или се претвори у зграду, која према OBHM правилима не добија кућни број, прецртаће се у списку кућа MMe сопственика – (види образац МТ) а кућни број неће се дотле употребља-

:

?

Na

|, BaTH, JOK. Ce на истом месту не са-

гради нова кућа, којој по овим пра-

'вилима припада кућни број. То ће се образложити у списку кућа у ЊЕ

ступцу примедбе.

Кућа саграђена после завршенога _ нумерисања добија исти број у реду најближе куће, подељен са 1, исписан у виду разломка (н. пр. 2/1, #71, 22/1. 28/1, '56/1, 84/1. Ако се у истом реду, између старих кг ЈУ, #:

Kyh

ћа сагради више нових кућа, онда ће нова кућа, која је најближа старој кући, добити број те старе куће, подељен са 1 а следећа нова кућа опет исти број подељен са 2 и т. д. Овако ће се вумерисати куће све. дотле, док не буде наређено ново нумерисање кућа, када ће добити све куће нове : целе бројеве.

Ако се у улици са именом сагради нова кућа иза куће са највећим, посладњим бројем, онда ће нова куha добити свој број т. ј. следећи виши парни или непарни број, који је на реду иза броја последње старе куће на тој страни улице.

Чим неки сопственик подигне нову кућу, дужан је да потражи од општинског суда кућни број. Иначе ће бити кажњеп (види чл. 8. овог правилника).

Члан 10. У местима у којима je нумерисање кућа извршила наша власт или окупациона немачка, зустроугарска или бугарска власт, то ће нумерисање остати, ако се слаже у свему са одредбама овога правил-

ника. Иначе треба нумерисање исправити по овом правилнику.

Члан 11. Нумершсање кућа мора се извршити у року од 60 дана рачунајући од дана примљенога – наређења. Члан 12. Нумерисање кућа извршиће опттински судови на лицу места, и помоћу сопетвеника, а среска власт ће водити надзор, да нумери- · сање буде изведено тачно и у про- писаном року. Зато ће ошптински | судови по извршеном · нумерисању | доставити о среској власти OBepeHe | преписе спискова кућа по бројевима · а среска ће власт спискове проверии и оверити ако нађе да су исправпи. Ако среска власт нађе грешке, исписаће исте на корицама · списка кућа и наредиће општини да грешке