Policiski rečnik : Knjiga druga Ž — Lj

куз

Ако у једној општини има више сопственика ~ истога имена, – презимена и очевог имена, онда их треба га разлику означити са надимком, деловим именом или „млађи“, „старији“ и т. д. Погрдни надимци не смеју се уписати.

2.) Ако једна кућа припада двојиди или више сопственика, онда треба све уписати на горњи начин, и то најпре онога, који има највећи део у кући, онда редом друге до најмањег дела. Код сваког сопствепика треба навести део који му припада на пример 1, "ја, 77, и т. д.

3.) Ако је сопственик куће члан владајуће династије, уписаће се н. пр. Његово Величанство Краљ Петар Т., Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар, Његово Краљевско Височанство принц Ђорђе и т. д.

4.) Ако су сопственици правна лица н. пр. држава, округ, срез, село, задруга, манастир, црква, друштво, новчани завод, индустријско-трговачко или техничко предузеће. задужбина, и т. д. уписиваће се овако:

а) Државна зграда ~ уписаће се: „Државна, зграда“, а у загради ће се уписати званично име зграде, на пр. Државна зграда (Министарство Финансија, Окружни Суд, Средња Техничка Школа, Хируршка Болница, Пешадијска. Касарна, П. пешадијског пука и т. д.).

6) Ако је сопственик округ, срез општина или село, уписаће се и име округа, среза, општине, села, на пр. зграда, општине мишарске, зграда, села Браничегра, а у загради званично име зграде, на пример „Зграда окрута подринског“ (Управа, Окружне Hкокомије, Окружна Болница, Окружно Начелство и тТ. д.).

в) Ако је сопственик задруга, уписаће се име задруге, а у загради презиме, име и место становања старе-

405

Кућ

шине задруге н. пр. Задруга. Љубојевић (Љубојевић Дејан Милосављев | из Лознице). : г.) Ако је сопственик манастир, уписаће се име манастира. а у загради ближа ознака, зграде: н. пр. зграга, манастира Жиче (управа економије, библотека, музеј, кућа за млађе, и т. д.). АИ д.) Ако је сопственик црква, упи-“ саће се име цркве или свеца кога | слави црква, а у загради · ближа

ознака зграде н. пр. Зграда Сабор- |

не Цркве у Београду (црквена, куba); Зграда Цркве Св. Саве у Београду (црквена кућа).

ђ.) Ако је кућа сопственост новчаног завода, (задруге) техничког, индустријског и трговачког предувећа, онда задужбине и т. д. сопственик ће се уписати онако како му је ирма код суда и власти протоколисана H. пр: Народна Банка у Београду, Шабачка Штедионица у Шапцу, Коларчева Задужбина у Београду.

5.) Ако је кућа оставина, па суд о њој још није донео извршну одлуку, уписаће се: „Оставина“, и додаће се презиме и име умрлог сопственика, | а у загради презиме, име и место | становања, старатеља: на пример · Оставина. Немањића Душана СтеваHOBOP (старатељ – Војновић – Петар Слободанов из Крагујевца).

6. Ако је право на сопственост куће спорно, уноси се у списак име онога, којије у поседу. |

Ако један сопственик у једној катастарској општини има више кућа, даће се свакој кући засебан – број, али се у примедби списка, уписују и бројеви осталих кућа истог сопственика, у којима сопственик не станује. POO ЛА

Онде где постоји кућа на туђем земљишту, уписаће се кућа у попис на име сопственика куће. ДА