Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 2, Od proglasa nezavisnosti Srbije do abdikacije kralja Milana : 1878-1889.

ПАД ЛИБЕРАЛНЕ РИСТИЋЕВЕ ВЛАДЕ - (1880). |

Навршило се, у времену у коме смо са својим посматрањима, прве две године од Берлинскога Конгреса, од прогласа државне независности. Беху то, као што смо видели, две године озбиљнога рада, с једне стране око извођења берл. уговора утврђењем нових државних граница, с друге стране око консолидовања ратних тековина у опште, у самој земљи. Одржане су две плодне редовне, и једна ванредна Народна Скупштина, на којима су расправљена многа питања, које је ратно стање за собом оставило или ратни успеси донели. На ванредној Скупштини решено је и велико питање о железници, и тиме скинут са дневног реда један крупан предмет, који је посредно проистицао из Берл. уговора, а непосредно из засебне српско-аустријске погодбе, закључене 26. јула 1878. у Берлину између српског министра Јов. Ристића и аустро-угарског Јулија Андрашија, коју је и Народна Скупштина, једновремено кад и Берл. уговор, усвојила. (Књ. 1. стр. 388.)

Но из те исте погодбе као и из Берл. уговора (чл. 37.), проистицало је и друго једно, до сад несвршено питање: о закључењу трговинскога уговора између Србије и Аустро-Угарске.

Члан 87. Берл. уговора утврђивао је за Србију у свему затечени „статус кво“ како у погледу на трговинске и консулске одношаје спрам Аустро-Угарске, тако и на спрам свију осталих држава. Ваљало је према томе новим погодбама или уговорима са појединим државама и на том пољу што пре дати израза и следства новопридобивеној независности Србије.

И доиста, као што смо већ видели, српска влада утврђује са Вел. Британијом, Италијом, Русијом, Шведском, Белгијом, привремене погодбе (декларације), које ће важити до закључења нових уговора; и са Великом Британијом закључен је 26. јануара 1880. и „Уговор о пријатељству и трговини између Србије и Велике Британије“, потврђен у Крагујевцу 12. маја 1880. године.

Докле су се тако постепено и правилно развијали трговински одношаји са појединим државама, дотле је са Аустро-Угарском стајало све по старом. Сем онога што је у Берл. уговору утврђено