Politička istorija Srbije u drugoj polovini devetnaestog veka. Knj. 2, Od proglasa nezavisnosti Srbije do abdikacije kralja Milana : 1878-1889.

334 жив. ЖИВАНОВИЋ

у погледу свога имовног стања у опште, вечито рамао финансијски. — Дакле и овога пута је он тражио разонођења по Угарској; и. преко курира је одржавана веза између Краља и Владе.

Тако се догодило, да је Указ од 13 августа 1887 године о изборима посланика, краљ потписао — у Будапешти!

Тим су указом наређени избори општи у целој земљи на дан 17. септембра 0. г.

Имало се изабрати 156 посланика, и наименовати још трећина од тога броја, или 52 краљева посланика, тако да је Скупштина, која је имала произаћи из ових избора, имала 208 посланика.

Избори су извршени у главноме у реду, сем означених ниже места. Напредна Странка није била више никаква сметња; она није за себе имала бирача овога пута. Међу обе савезне странке није, сем за Београд и Крагујевац, прављен никакав изборни компромис. Свака је странка имала своје кандидате, те је и изборни резултат дао неједнаке бројеве. Изабрато је неколико више Радикала, но Либерала. То је већ била извесна неравнотежа; али кад се с обе стране мисли лојално извршивати заједнички Програм, ова околност, бар за први мах, није чинила ништа особито. У осталом, приликом наименовања краљевих посланика донекле је и ова неравнотежа корегирана, и ако не сасвим. Сем тога имало је на неколико изборних места да се изврше накнадни избори, пошто на дан општих избора нису могли бити извршени избори: у Смедереву (1), у Зајечару (1), у срезу нишком (4), моравском у пожар. окр. (2), јасеничком смедер. окр. (1) и у подунавском смедер. окр. (1), дакле 10 места. Ови су избори имали да се врше на дан 11. дец, 0. г. и као што ће се даље видети, нису били без последица.

21. октобра објављена су два указа : један, којим се за дан 15. новембра о. г. сазива Народна Скупштина у редован сазива за годину 1887; и други, којим се именују 52 краљева посланика, од којих је било: либерала 36, радикала 16.

У „Српским Новинама“ од 28 октобра (бр. 233) објављен је и списак свих изабраних посланика.

Тиме је Народна Скупштина била комплетна, и са општим нестрпљењем очекиван је њен састанак, који је имао бити кроз двадесет и пет дана.

=

Ради потпунога разумевања ситуације, а у вези са извршеним изборима за Скупштину, биће од интереса знати и погледе Краљеве на резултат избора, на одношај Странака заступљених у влади и Скупштини, а нарочито на Радикале.

| То ће се Краљево мишљење најбоље видети из једног писма његова, датираног 28 септ. 0. г. које је он писао Ристићу из Беча, где се опет нашао у другој половини септембра. Овога пута и због сина и Краљице, којима је требало означити неко ново место за бављење, што је, сада, била Флоренција у Италији. Писмо краљево гласи: