Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

94 ЛУК БЕЛИ

развија под нашим климатом, стога и нема семена. — Семе је по тврђењу неких научника црнкасто и округло. Умножава се делењем подземног стабла и одвајањем „ченова“, који посађен, сваки засебно, развијају нове главице Белог лука. 1 л. главица мери око 500 грама, а у 1 кгр. - иде око 20 главица, свака Бели Лук Пролетњак. са 10—15 ченова.

Бели лук се гаји у главном за добијање зрелих главица, чији ченови кувани или пресни служе као зачина јела. Осим тога троше се и млади зелени струкови са лишћем („перјем“) заједно, али већином пресни. Садржи једну врсту сумпоровитог, волатилног уља, званог „Алил“ (АПује) са јаким, карактеристичним мирисом; то уље дражи стомачне жљезде и помаже варење. За то се Бели лук и троши највише уз "тешко сварљива, масна јела са месом или у кобасицама.

Осим тога многи приписују Белом луку и лековитост, па и сама фармација справља из њега разне ревулзивне лекарије и уноси га и у састав антисептичких сирћета.

Према нађеним податцима зна се, да је Бели лук гајен још пре 2000 година. Први пут је виђен код Киргиза. Према Херодоту и стари Египћани трошили су у великој мери Бели лук као и стари Грци, Данас видимо, да су сви јужни народи велики потрошачи Белог -лука за то, јер им стомак због топлоте захтева надражења.

Белог лука у главном има две сорте: Озимац и Пролешњак, а сваки од ових има по неколико варијетета. Озимац Бели лук сади се с јесени, нарасте крупнији; извађен идућег лета, не држи "се дуже него до јесени, када му настаје време сађења. Пролетњак опет сади се с пролећа, има ситније главице и даје мањи принос, али извађен крајем лета, може да се држи скоро до бербе новог Озимца идуће године.

Климат топал приморски са доста влаге у ваздуху одговара највише Белом луку. Под хладним климатом постаје љући него под топлим.

Земљиште исто тако воли што топлије, са доста влаге, али гоцедно, јер у прекомерној подземној влази, па и од прекомерног