Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

ЛУК ЦРНИ Е 108

пати између редова. И доцније, за сво време пораста треба усев редовно бранити од корова и земљу одржавати у трошном стању окопавањем ; лук се обично задовољава са 3 копње.

За време суше, ако је могуће, корисно је бар једанпут залити усев. Прекомерно заливање није добро, јер јако једар лук не чува се добро у остави. -

Почев од краја Априла корисно је сваких 15 дана пред кишом или пред заливањем да се по усеву лука растури чађ из оџака, то му необично прија. |

Дешава се, да известан број струкова потера стабло са цветним пупољком, за те случајеве народ каже да лук „стерује бикове“. Сва та стабла т. 38. „бикове“ треба покидати, јер се они развијају на штету главице.

Кад лишће пожути, осуши се и клоне на земљу, а љуска на главици добије своју карактеристичну боју, лук је сазрео. Најбоље је да се вади лук по роси и пре јаког сунца, при чему треба пазити, да се главице не повреде оруђем, којим се ради. Љуске ваља уклонити само онолико, колико се саме одвајају од главице.

Повађени лук оставља се напоље на самом земљишту да прележи 8—10 дана и потпуно дозре на сунцу. За тим се може унети под кров, најбоље на таван, где се разастре у танком слоју, или пак плете у венце и веша у неком покривеном простору. Кад се венци лука плету, многи мешају у плетенице дугачке струкове сламе, да би дебље биле.

"Као принос добија се око 200 кгр. главица Црног лука на 1 ар земљишта.

Да се засади 1 ха површине арпаџиком, радне снаге треба око 50 надница. За сталне ралове око неге усева, за плевљење, три окопавања и др. треба 120 надница. Само вађење лука захтева око 80 надница на ! ха.

У остави за 6 месеца дана губи лук, пети или шести део своје тежине сушењем. Ухвати ли оставу мраз, не треба лук дирати, он ће сам да одмрзне, јер иначе покренут, хоће да се квари.

Да с пролећа Црни лук не проклија брзо, добро је надимити га у пушници или некој затвореној комори. Ако лук није оплетен у венце, може да се веже у мале џакчиће од ретке тканине по 20 до 30 кгр., који се извешају тако, да буду што више изложени диму. Димити се може лук 8—10 дана, на исти начин као што је препоручено за Бели лук.

У колико се лук више времена уздржи од клијања, у толико већу вредност добија на пролеће.