Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

110 | МАСЛАЧАК

али и врло пријатно утиче на здравље, сматра се да чисти и обнавља крв. Маслачак расте дивљи на свима нашим пољима, а културом створене су и питоме сорте, које су уведене у ред поврћа и које се гаје у градини.

Успева на сваком положају и воли снажну баштенску земљу. Време сејања је пролеће, од почетка Априла па све до краја Јуна.

Семења треба по 2 грама на1м ().

Сеје се најпре у леју за производњу расада, омашке. Усев треба да се покрије танким слојем угорелог ђубрета, па утаба и залије, ако је време сушно. :

Кад биљчице добију 5—6 листа, треба извадити, скресати им врхове лишћа, као и врхове жилица, па расадити на стално место,

Маслачак треба да се сади у редове, размакнуте на 30 сума струк од струка на 10 сјм.

За време пораста мора усев да се редовно брани од корова, плеви и окопава као и да се залива. Осим тога треба да се откидају цветни пупољци, као и сувише израсли околни листови.

Берба почиње Новембра тиме, што се струкови при земљи одсецају не сувише дубоко, да би могли поново да истерају. Сезона постепене бербе продужује се све до почетка Априла, идуће године.

Пре сечења, Маслачак може да се бледи, покривањем сваког струка за десетак дана саксијом. Пре тога треба покидати околно лишће, које је полегло и заматорило. Бледи се само по онолико струкова, колико се намерава од једном сећи.

Сорте: Гоправљени Маслачак, са замотаном средином; крупна нежна сорта, која се лако бледи. — Велики Маслачак, са крупним зеленим и усправним лишћем.

Постоји још неколико сорти питомог Маслачка, али оне се само у малом разликују од наведених.

МИРОЂИЈА

Апећит отамеојепз Г[.

Синоними: Копар, Диљ, Коперника.

Племе: Штитоноше (ОтђеШ егае). — Постојбина: Јужна Европа. — Једногодишња биљка. — Стабло: зељасто, глатко, разгранато, израсте на ! м. висине. — Цвет: жућкаст, груписан на врху сваке гране у штитасту цваст. — Лист: миришљав, перасто дељен у кончасте листиће. — Семе: пљоснато, овално и аро-

матично, у 1 грам иде 960 зрна, а 1 л. мери 300 грама. Моћ клијања траје 3 го-

дине, а ниче за 10 дана. —