Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

МИРОЂИЈА ЛИЛ

У повртњаку гаји се за брање младих зелених струкова, или само младог лишћа, које служи као зачина разних јела, салате и туршије, нарочито киселих краставаца. Цела млада биљка све до оплођења цвета, садржи волатилно уље т.зв. Апећој, које кад биљка сазре и стабло се осуши, прелази у семе.

Мирођија успева на сваком баштенском земљишту. Сеје се омашке у леји, више пута преко лета, за стално брање младих струкова. Почетак сетве је Март месец, а завршетак прва половина Септембра. Посејано семе пред зиму, ниче тек идућег пролећа.

Сеје се ретко и затрпава плитко обичним грабуљањем. Ако се остави да заметне семе, Мирођија хоће и сама да се пресеваЗаливање не тражи, осим после сетве да се убрза ницање.

Да се засеје ! м. [| омашке потребно је 5—6 гр. семена.

Изникао усев по могућству треба плевити од корова.

МОРАЧ ТАЛИЈАНСКИ

Еоепсешит адијсе, МШ.

Племе: Штитоноше (ЏтђеШћегае.). — Постојбина: Италија. — Једногодишња биљка. — СОстабло: 60—80 с/м високо. — Лишће; перасто, ситно са дебелом дршком, чија је усмина толико задебљала и проширена, да поклапајући се међусобно образује главицу. — Цветови: жућкасти, сабрани у штитасту цваст. — Семе: дугуљасто, испупчено с једне-стране, у 1 грам иде 200 зрна, а 1 л, мери 300 грама. Моћ клијама траје 4 године, а ничи за 10 дана.

Гаји се за кување стабла, које има нарочито ароматичан и сладак укус.

Успева на сваком плодном баштенском земљишту,

Време сејања може бити Април месец за бербу преко лета, или Август у топлијим крајевима, за бербу о алијане пред зиму.

Најпре треба произвести расад у леји, који се после сади на стално место у редове, размакнуте на 40—50 с/м један од другог, а струк од струка на 12—15 сјм.

Усев треба редовно плевити и окопавати, да га не би обузео коров. 5

Заливање тражи редовно и изобиљно, да би се биљци оси-