Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

"ПАТЛИЏАН ЦРВЕНИ 145

рима при температури од 6— 80С са врло мало заливања. На сваки начин треба да се спречи бујнији пораст тако, да у времену пресађивања напоље не буду струкови већи од 30—40 сјм. Тим поступком добијају се врло раностасне и веома плодне биљке сасвим ниског узраста.

Други начин који даје сличан резултат следећи је. Септембра месеца може да се посеје семе црвеног патлиџана у заосталој, расхлађеној топлој леји. Сејати треба или врло ретко, или пак изникле биљчице разредити пикирањем на 10 сјм растојања. Кад се струкови развију и оснаже, треба са сваког одсећи врх и посадити га као прпорак у леју под прозорима да се ожили, Кад струкови пусте жилице, пресаде се у саксије и оставе да презиме под прозорима при малој топлоти, а на пролеће може да се посаде на стално место као сваки остали расад.

Зелена гранчица црвеног патлиџана може да се накалеми и на зелено стабло кромпира. На тај начин добија се биљка, која у земљи рађа кромпире, а на стаблу патлиџане. Врло интересантан експерименат, али без економског значаја.

Приликом избора сорте патлиџана, треба истовремено узети у обзир и осббине биљке и особине плодова. Има сорте раностасне, али не и са најлепшим плодовима, има опет које доносе лепе плодове али мало; има сорте ниског узраста, као што има и високих, за тим сваки положај земљишта има и своје специјалне сорте.

Кришкасте сорте црвеног патлиџана старије су од јабучастих; данас се округли патлиџани највише гаје, јер су сочнији и примамљивији за око и ако су кришкасти плодови чвршћи за даљи транспорт.

Ситне сорте црвеног патлиџана шљивастог облика садрже највише шећера и имају најлепшу црвену боју, у том погледу није им равна ни једна крупна сорта, за то је њихов сок изванредно финог квалитета.

Жути патлиџани слабо се троше код нас, јер немају уобичајену боју, али њихова биљка најбоље се одупире разним болестима. Плодови жутог патлиџана врло су укусни за салату и ђувеч у смеси са црвеним. |

Сорте црвеног патлиџана. Хришкасти крупни, биљка бујна, плод кришкаст, загасито црвен и крупан. Споростасна али веома плодна сорта; много се гаји за справљање конзерва од сока. Фикараци, биљка сасвим ниског узраста, грана се јако, рађа ниско при земљи, раностасна сорта. Плодови кришкасти средње крупноће без много сласти. — Лелем, има струк средње величине, бујног пораста, раностасна и плодна сорта. Плодови средње крупни

Поврће 1