Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

164 РОТКВА

тубаста, најукуснија и најсочнија зимска ротква, стасава за 90 дана. — Бела округла крупна, стасава за 80 дана. — Бела дугачка позна, стасава за 90 дана. — Љубичасша округла, крупна, стасава за 80 дана.

_ САЛАТА

Гасјцса зануа [. Племе: Главичасте биљке (Сотрознае). — Постојбина: Азија. — Једногодишња биљка. — Лишће: широко, избија из корена поврх земље, образујући лабаву главицу, облика округлог или дугуљастог. — Стабло: зељасто, високо по 1 мм. разгранато, израсло из средине главице. – Цветови: жути

са језичастом круницом, скупљени на врховима грана у главичасту цваст. Семе: танко, дугуљасто, на једном крају шиљато, беле, црне или жуте боје; у 1 грам иде 800 зрна, а 1л. мери 420 грама. Моћ клијања траје 4 Салата Мајска Краљица. - године, а ниче за 8 дана.

(Салата се гаји за потрошњу лишћа и главица, пре но што крене стабло, јер чим потера у семе, губи својства потребна поврћу. Употребљава се за јело пресна, зачињена са уљем и сирћетом, може зелена салата и да се кува по примеру спанаћа.

Право порекло Салате није познато; према извесним траговима тврди се, да су Салату гајили још стари Египћани, а грчка митологија наводи, да је Венус положила мртво тело свога, у лову убијеног Адониса на леји салате. :

Према тим казивањима види се, да су још и прастари народи гајили салату; у осталом многобројност сорти и варијетета, који се данас гаје, служи као позитиван доказ, да је Салата давњашња културна биљка.

Салату производе у великој мери скоро сви делови света, према том прилагођена је готово сваком поднебљу, па ипак боље успева под умерено-топлим и влажнијим климату, него под сушним, где влада. прекомерна жега. Наша жарка и сушна лета, Салата не подноси и једва је могуће, да се одабере бар неколико сорти, које се могу нарочитим угађањем да задрже, од превременог терања у семе.

Све сорте Салате, распоређене су према добу године, за које су најподесније у 3 групе: пролешње или брзостасне, лешње или средњостасне и зимске или споросшасне салате.