Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

34 ЕНДИВИЈА

Друго сејање месеца Јуна и Јула у леји напоље. Расађује се после месец дана на растојање 35 х 40 с/м. Стасава за бербу Августа, Септембра или Октобра према сорти.

Треће сејање обавља се Августа, у леји напоље и то искључиво зимске сорте Ендивије. Расађује се после месец дана на растојање од 35 х 40 сјм. — Берба Новембра, Децембра и Јануара.

Ендивија захтева много топлоте, нарочито у прво доба свог развитка. Зато се мора сејати за производњу расада, чак и Маја месеца у топлој леји под стаклом. Јер, ако семе не изникне, најдаље за 48 сати, од доцнијег ницања неће бити успеха, јер ће биљка потерати у семе. Зато тражи доста топлоте, доста влаге и заштите од јаког сунца. У колико семе изникне раније, у толико ће се биљка боље одупрети избијању плодоносног стабла. Кад усев изникне, треба стакло по потреби подизати ради пуштања ваздуха.

За сво време развитка, треба Ендивију одржавати у сочном стању влагом и топлотом, јер једино тако неће, под утицајем летњег сунца, да потера у семе. Зато, најбоље је сејати Ендивију на влажном и јако нађубреном земљишту, иначе треба веома много да се залива.

Као што се клијање семена мора убрзати, тако и расађивањем не сме да се задоцни. А, при расађивању не ваља да се пушта у земљу дубље, него што је „врат“ т. ј. да најнижи листови остају слободни над земљом. Срце међутим не сме никако да дође са земљом у додир, јер се одмах квари. Не ваља оставити расад да се споро развија, нити да пре расађивања пређе 7—8 листова, јер иначе расађене биљке брзо ће потерати у семе.

Да се Ендивија потпуно развије, рачунајући од сетве, треба 90 —150 дана, према сорти.

Кад Ендивија достигне 3/4 своје величине, треба је „бледити“, т. ј. на око 15 дана пре бербе треба скупити сво лишће на струку и стегнути у главицу, па везати ликом на 1 или 2 места. То се обавља само по сувом времену, кад лист ни мало није мокар, јер иначе влажан лист, хоће да изазове трулеж у средини. Истовремено треба да се интензивно залива, али само земља око биљке. На тај ће начин срце у средини постати бледо, нежно и врло укусно.

Везивати се може само на 15 дана пре бербе и то по онолико, колико ће да се потроши одмах, јер блеђено лишће не може дуго да се држи и брзо почне да трули.

Зимске сорте Ендивије т. ј. оне, које су посејане кал уска; треба задржати што је могуће дуже напоље.