Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КАРФИОЛ 47

лишћа. Преко зиме чува се у трапу или подруму. За тај циљ треба Карфиол ишчупати са кореном заједно, сасећи сувишне околне листове, па усадити у песак, који треба да буде више сув него влажан. Оставу треба надгледати, па уклањати оне примерке, који почну да се кваре. | !

Све сорте Карфиола могу се поделити у 4 групе и то:

а.) Нежни Карфиоли, у које спадају све најраније сорте, већим делом ниског раста, јако осетљиве на хладноћи, са ружом нежном, скоро меканом; најиздржљивије су на топлоти, али мора им се дати јака заштита од сунца и жеге. Главна им је особина брзостасност и ниски раст, зато су погодне за гајење под стаклом.

фм - И ЈЕ ара

ко—

Мајр

Наполитански позни Карфиол.

Посејане Јануара—Фебруара под стакло, стасавају Маја. Расађене крајем Марта напоље, стасавају Јуна. Посејане крајем Априла, стасавају Јула—Августа. Посејане Јуна стасавају почетком Септембра. Растојање сађења 70 сјм.; на 1 ар стаје по 196 биљке. —

6.) Получврсти Карфиоли, уједно су полурани односно споријег стасавања од првих, али и отпорнији на хладноћи, крупнији и вишег раста. Замећу ружу, чим прођу најтоплији дани у години. Сматрају се као ране јесење сорте. Сеју се од Марта, па до половине Јула за бербу од Јуна па до Октобра. Расађују се на 80 сјм. растојања; на 1 ар може стати по 155 струкова.