Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

КЕЛЕРАБА 51

ђена из земље раније са кореном заједно, па усађена у трап или у подрум, може да се сачува преко целе зиме. При том треба сасећи сво лишће, осим мало ситног у средини.

КНЕЉ

Вгазајса ојегасеа [. уаг. Зађацда. Синоними: Врзина, Охровт.

Племе и поренло; исто као и купусу и карфиолу, јер је и Кељ постао из исте првобитне биљке. У култури је двогодишња биљка, а као градинарски производ, сматра се само њен првогодишњи облик.

Кељ као биљка потпуно је сличан купусу; његов живот и култура 6 исто тако. За то опис гајења купуса односи сеи на културу Кеља. Овде пе бити само разлика наведена, а затим опис разних сорти Кеља.

У Кеља је лишће јако наборано, као да је згужвано, док су ребра са главном нервуром листа права. Кер Обервиљер.

Према укусу, Кељ је више благ, нема

ону киселину и љутину, коју има купус. Кељ се лакше гаји него купус, јер је отпорнији и на летњој топлоти и на зимској хладноћи. Главица у Кеља мекша је и лабавија него у купуса. Кад се главице разних сорти Кеља одсеку тако, да остане по 2—3 доња листа, онда из пазуха истих избија по једна мала главичица, која је нежна и укуснија за јело од главних.

Кељ изискује предходну производњу расада исто као и кунус; расад се производи на исти начин, семе Кеља је истоветно каои семе купуса.

Положај изискује исти, земљиште исто, а његову припрему потпуно сличну. Време сејања и растојање, управља се према брзини стасавања и крупноћи сорте.

Циљ баштованов је, да преко целог лета има свежег кеља, за постепено брање, јер се убран Кељ, не одржава дуго. Сем тога, колико је могуће, да и преко зиме има што више и за дуже времена зеленог кеља, јер кељ не може да се кисели, или на други начин конзервисан оставља за зиму по примеру купуса и др., него мора да се троши у свом природном облику.