Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

50 КЕЛЕРАБА

Брзостасне Келерабе врло су нежне и укусне за јело, алиу остави нису постојане.

Споростасне крупне Келерабе сеју се Јуна — Јула месеца, гаје се за зимницу, јер се боље држе. Саде се на растојање од 50—60 с/м. Полуране сорте стоје са својим захтевима између раних и позних. :

Појединости о гајењу Келерабе у многоме се слажу са гајењем карфиола, јер су им особине, као сродним биљкама, доста сличне. Само што је Келераба мање осетљива на врућини, али много осетљивија на хладноћи. Ако је стегне ма и најмањи мраз, одмах тера у семе и као млад расад без да заметне грудву.

Да се засади и попуни ! ар земљишта, треба спремити око 1200 расада ране Келерабе, а позне око 500 струкова. Из 10 грама семена може да се произведе 1500 расада способног за пресађивање. — На ! м. [|] семеништа сеје се по 5 грама семена, према“ том за 1 ар ране Келерабе треба 10 грама семена, које се може да посеје на 2 м. (). — А, за 1 ар позне Келерабе, треба 5 грама семена и 1 м. [ ] семеништа.

Младе биљчице Келерабе остају у семеништу, док се не развију и оспособе за расађивање на стално место, за то, јер Келераба не мора да се пикира. Расад се развија за кратко време, за 30 дана и одмах пресађује на стално место, али ако је усев сувише густо никао, мора се разредити. Приликом сађења не сме расад Келерабе да се спушта у земљу дубље, него што је био раније.

Берба. Келераба почиње да се троши, чим достигне половину своје редовне крупноће, а неки пут и раније. Одсеца се одмах испод грудве.

Ране, ситне сорте Келерабе везују се ликом, за лишће по 3 комада у једну китку и тако износе на пијацу, а крупне, позне, мере се по тежини, само без лишћа.

Сорте: Бечка бела, рана и Бечка плава, рана, мале врло раностасне сорте, са мало и ситног лишћа. Згодне за гајење како у топлој тако и отвореној леји. Стасавају за 80—90 дана после сејања. — Бечка бела и плава Келераба са великих лишћем, мало су позније и крупније од првих, због већег лишћа неподесне су за гајење под прозорима, али врло лепе и згодне за гајење напоље; приспевају сразмерно брзо. — Енглеска полуповзна, бела и плава Келераба, средње крупноће и познија, треба јој око 120 дана, да се може раније сећи, а 180 до 200 дана до потпуног развитка. Врло лепа сорта за пијацу. — „Голијаш“, плава и бела, најкрупнија и најпознија сорта. Гаји се за оставу преко зиме. Не треба је оставити у земљи до потпуног развитка, јер хоће да окрпави. Изва-