Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

58 КОПРИВА

зупчасто обрасло длакама, које се називају „жар-

ци“. — Цветови: непотпуни са раздвојеним споловима. — Семе: ситно, сиво, жућкасто. Може да се умножава и дељењем „корена,

односно подземног стабла.

Коприва расте као бескористан коров код нас, али у прво доба свога развитка, док је сасвим млада и док жарци нису постали активни, може да послужи као веома укусно и здраво поврће. Спрема се за јело на исти начин као и спанаћ.

Зготовљено јело од младе Коприве налази много љубитеља и потрошача, једно због пријатног укуса, а друго због нарочитог благотворног утицаја на човечији организам. Сматра се, да кувана млада коприва чисти и освежава крв и тумачи се, да то долази услед садржине гвожђа, фосфора и мравље киселине.

То се својство приписује Коприви готово код свих народа, који живе на Југу Европе. И не само код нас, него и код Француза, Талијана, Шпањолаца, Грка, Бугара, Турака и т. д. има старих породица, код којих је прешла у традицију обавеза, да се сваког пролећа по неколико пута једе ради здравља кувана коприва. У Швајцарској на пр. износи се млада коприва на пијацу у већој количини него спанаћ.

Саморасла коприва може да се бере само за кратко време с пролећа, јер хоће брзо да пређе и да заматори. Осим те незгоде, берба је и доста дангубна, јер се мора тражити далеко изван људских насеља, пошто је у близини већином запрљана нечистоћом. Јер свима је познато, да коприва понајвише расте спонтано на запуштеним местима.

Да би се могла дуже времена млада коприва да бере и да се не мора сумњати у њену чистоћу, треба одредити нарочити простор на чистом земљишту у градини и наменути за копривњак.

На том простору. треба посејати коприву као и спанаћ семеном или засадити је младим живићима, где ће се брзо укоренитн за дуги низ година.

Млада Коприва може да се бере и износи на пијацу стално, ако се нарочито гаји као потпуно чист, повртарски производ. Од половине лета треба прекинути са бербом, да би биљка могла за идућу годину да се оснажи.

Коприва.