Povrće i njegovo gajenje : posebni deo : pouke, uputstva i podaci za proizvodnju i opis 67 vrsti i mnogobrojnih sorti povrća : sa 97 slika u tekstu

68 ВОДЕНА КРЕС-САЛАТА

пободу резнице на 10 сјм растојања помоћу ручне садиљке. За тим треба опет пустити мало воде, таман онолико, колико је потребно да се поново направи блато.

Усев ће изнићи после 3—4 дана, а од тог времена мора вода стално да се припушта према порасту биљке. Висина воде постепено се подиже, без да отиче, до висине од 10—12 сјм, када и усев достигне висину од 15—20 с/јм; онда се мора пустити на доњој страни леје, да вода отиче и тиме створи сталну циркулацију.

Прва берба почиње на 1 5 месец дана после сејања и обнавља се преко целе године, па и преко зиме. После сваке бербе, треба издигнуте биљке поново приљубити уз земљу помоћу једне врсте дрвеног гребла, или брезове метле. То притискивање струкова мора да се понавља сваких 2—483 дана, јер биљке теже у вис.

Пред зиму стара се стабла посеку до доле, а оставе само ситна млада, која се могу лако покрити водом, да не би страдала од мраза.

За лакши рад рели пребацити подебљу даску преко леје, са које као са неког моста може човек лако да обавља све послове.

Сорте: Дивља Водена Крес-Салата, лист ситан, загасито зелен. Добра је за употребу, за то се може брати саморасла. — /7оправљена Водена Крес-Салата, са широким листом, бледо зелене боје, нежна за јело. Ова је сорта згоднија за културу.

КРОМПИР

Зојапит [ибегозит |.

Синоними: Кртола, Брамбур, Крумпир.

Племе: Помоћнице (5ојапасеае.) — Постојбина: Планински крајеви Јужне Америке. — Вишегодишња биљка. — Стабло: надземно зељасто, а подземно развија задебљане огранке грудвастог облика, у којима нагомилава резервну храну, а који се зову „Кромпири“ или „Кртоле“. — Лист: прост, зелен. — Цвет: бео или руменкаст, потпун, из кога постаје зелена бобица са семеном. Многе сорте не цветају никако, а од оних које цветају, многе не замећу семе. — Семе: смештено у средини бобнце, у зеленој кашастој маси; облика је бубрежастог, мало спљоштено, ситно беличасте боје.

Кромпир је гајен у држави Перу Сррква Америка) од незапамћеног времена, а у Европу је пренешен одмах по открићу Америке, но ни данас његово гајење није довољно одомаћено у свима крајевима нашега континента.

Кромпир се призводи за употребу „Кртола“, које служе као одлична храна за човека или стоку, а његова производња толико