Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

гл

једно другом. Слагање бива на три начина. Или се комађс, најмање 10 cm дебљине, исече и са превезом сложи у гомилу и кад је мраз. спојнице прелију врелом сланом водом, да се све замдвне у једну масу. Ако је за време израде блажија температура, ондафте за време израде пласта сипа у спојнице кухинска со и то на 1 пе леда узима се 6 Ко соли.

Други начин израде леденог пласта је да се лед што ситније истуца, набије и прелије водом, да се све замрзне.

Трећи је начин да се у средини гомиле метне велико комађе леда, а спољни обмотач прави се од ситног комађа.

Овако сложена гомила леда остави се непокривена кад је мрав.

Мање гомиле од 5 шу пречнику и толике висине тешко се с: чувају да се не истопе преко лета.

Да би се ова ледена маса сачувала од топљења, треба је покрити рђавим топлоношом. Најбоље је покрити је једним тањим слојем сламе, а преко овога слој тресета у дебљини 50—80 ст. Затим се на: несе слој земље у дебљини 60—80 ст, набије и побуса.

Други је начин покривања помоћу слоја сламе и трске у дебљини 30—50 ст, на што долави земља или тресет у дебљини 0,75—1 „Ога

Вађење леда бива рано, пре изласка сунца. Лед се вади одозго на ниже и отвор увек добро покрије. Узимање леда треба да је увек са северне стране.

Овај начин остављања леда има ту ману, што се лед од сламе, тресета и земље врло лако испрља и што вађсње леда није брзо и

лако, јер нема нарочитог улаза, већ се увек мора отвор правити им затварати. 2. ЛЕДЕНИЦЕ У ЗЕМЉИ.

Хладноћа у подрумима преко лета дала је повода за израду леденица у земљи. Међутим у сасвим незнатној дубини земљиној температура је изнад нуле, стога се морају дуварови леденице брижљиво израдити, како би се спречило продирање топлоте у леденицу. У оваквим се леденицама лед боље сачува од утицаја спољне температуре. На сваки начин и овде се треба постарати да лед но дође у додир са водом која постаје од топљења леда.

За израду ових леденица употребљава се како дрво, тако и опек:

а) Дрвене леденице.

У опште је дрво у леденицама непостојано, тако да га сваке пете или шесте тодине треба заменити другим. Али, импрегнирањем или премазивањем карболинеумом, антимерулином и микантином може _ дрво дуже трајати. Зграде од дрвета имају то преимућство што су

много јевтиније, Е

Величину јаме треба тако одмерити, да у њу може више да стане но што је у изгледу да ће се преко године потрошити. Јаме од 3,54,5 п дужине и ширине, а 1,5—2т дубине већином су довољно велике.