Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

235

(с. Ђубришта.

Ђубришта су за пољопривреду од велике важности. У њима се чува ђубре ивнешено из сточних стаја, све док се не однесе на њиву. Неподесно положена ђубришта, као и неравумно поступање с ђубретом, штети јако пољопривреднику, те стога се мора обратити велика пажња на правилну израду ђубришта, као и на добро руковање ђубретом.

Највећу пажњу треба обратити, да се оне чињенице, које се у ђубрету налаве, а које повећавају плодност вемљишта, задрже у ђубрету и да се што више употребе за ђубрење њива. Ово се може поотићи добром израдом ђубрета, јер ђубре поглавито трпи због понирања течности која се лучи ив њега — осока — и ветрења азота и амонијака. Да би се ово спречило, треба да су дно ђубришта, а тако исто дно и дуварови јаме за осоку, израђени од непробојног градива ва течност. Даље, ђубриште треба да је заклоњено од кишнице, која тече по површини земљиној, и у колико је могуће боље сачувано од утицаја сунчаних зракова.

Због рђаве израде пода у сточним стајама велики се део осоке упија у земљу, стога је потребно да је и овај под непробојан ва течност. Нарочито је ово потребно за све боље уређене говедарнике, коњарнике и свињарнике, а ва овчарнике у мањој мери.

Ђубре треба да је високо и чврсто наслагано и да се одржава подједнако влажно. Треба гледати да се осока, по могућству, не одваја. Сасвим треба одбацити досадањи начин чувања ђубрета, по којем се осока скупљала у нарочито за то удешене резервоаре, па се непрестано пумпала преко ђубрета, јер се на овај начин губи

много авота, који у облику амонијака ивветри из осоке. Боље је ђубре поливати водом.

Положај. Ђубриште треба да је поред, или у близини, оних сточних стаја у којима се ђубре највише производи, како би преношење било што лакше. Између сточних стаја и ђубришта потребан је пут од 3—5 ш ширине. Ђубришта су обично у облику правоугаоника, чија је дужа страна паралелна са сточном стајом. Кад су ђубришта већих дименвија, онда се на ужим странама праве рампе, како би се довожење и одвожење ђубрета могло лако вршити. Где кола не могу да улаве у ђубриште, треба се постарати да она могу да прођу поред обе његове подужне стране. Кад ђубриште лежи у углу између две стаје, онда се обично прави у облику квадрата, или се два правоугаоника спајају под правим углом. Добре стране има и полукружни облик ђубришта.

Кад је ђубриште велико, треба око њега васадити дрвеће које даје велику хладовину као: кестен, тополу и т. д., или да у његовој близини има вграда, које ће га, што је могуће више, штитити од

сунчаних вракова. Тако исто добро је оградити ђубриште ниским видом.

Величина. Површина ђубришта вависи од количине произведеног ђубрета и висине до које се ђубре слаже. Што се тиче ове