Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu
250
5. У новије доба праве се ограде и од ојачаног бетона, које суравапете између бетонских или гвоздених стубаца од [“ или _| или гвожђа. Мешавина цемента и песка са шљунком варира између 1:3 до 1:6, или се употребљавају дуварови система Ргвв.
а) Жива ограда.
Ова је ограда врло трајашња, јевтина, лепа и врло подесна за ограничавање башта, паркова, винограда, ливада, жељезничких насипа и т. д.
За израду ове ограде могу се најбоље употребити ова дрва: врба, бели трн, бела и црвена буква, дрен и обична оморика.
Изабрана врста дрвета за ограду треба да траје неколико деценија, не сме бити на зими осетљива, или лако да угине; њено корење (жиле) не сме далеко да се грана и да избија изданке, пошто од тога трпи штету околно земљиште.
Добра жива ограда треба од терена па до врха да је густа, да се лако преплиће и да тера дугачке трајашне гране; треба да обравује густу ограду, која се не да лако пробити; гране не треба да се далеко гранају и да буду густо лишћем покривене, иначе земљиште у
Сл. 469.
великом обиму нити је ва засађивање, нити за траву, вбог хладовине. Због тога жива се ограда мора маказама сећи и не треба да је виша од 1,5—2 т. У првој години секу се све биљке равномерно према њиховој висини и јачини, у другој години скраћују се рано у пролеће млади изданци на 10—15 ош равномерно, па се ово понавља сваке године у исто доба. Врба и глог скраћују се два пут годишње, први пут рано у пролеће, а други пут крајем јула.
За првих четири до пет година мора се свака жива ограда осигурати малим јарком, лаком оградом од летава, жицом или укрштеним штаповима. Кад се жива ограда добро негује, може да траје 30—40 година.
е) Насипи и јаркови.
Насипи су добри кад се при њиховој изради може и јарак да направи и када се њима одувета површина не губи, (као што јето случај код вида) већ служи за добијање траве. Јаркови не дају само јевтино ограничење њива и ливада, већ се једновремено могу употребити ва одводњавање. Сл. 469 покавује један подесан попречан пресек јарка и насипа, где се копање и насипање потпуно поклапају
УУ