Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

252

Кад је млекар каквог друштва, поред горњих, потребне су и ове просторије: соба ва управника, писарница и једна мала лабораторија, но у извесним приликама ва све то може бити само један простор. На послетку потребан је стан ва руковаоца млекара. Просторије под 1,5, 6,9, 10 и 11 морају се бевусловно загревати.

Ако се споји више простора уједно, добија се већи простор, те је тако цео распоред прегледнији.

Ради боље прегледности и бржег преношења млека, скорупа, масла и т. д. из једног простора у други, треба поједини простори један поред другог тако да леже, као што је ток прераде самога млека, како би се на раду уштедило што више. Величина појединих просторија управља се према количини млека која се дневно прерађује. Може се узети, да крава просечно даје дневно 7,5—8 1 млека Ba прераду. | '

Млекарник треба подићи у близини краварника, како би се млеко преносило најкраћим путем, јер оно дужим преносом мути се и због температурне промене губи моћ обравовања скорупа. Свеж, чист, без прашине и дима ваздух је један од главних услова ва положај вграде. Због тога треба избегавати непосредну бливину сточних стаја, ђубришта, бара, предузећа која производе емрад и т. д. Да би зграда била што хладнија, треба њену дужу страну окренути северу.

Тако исто, да зграда не би била ивложена потресима, не треба је подићи у близини друмова са јаким колским саобраћајем, желевнице и фабрике.

Чисте, хладне, најбоље текуће воде треба да има у довољној количини. Да би се млеко што дуже одржало пре продаје и прераде, треба га тладити, проветравати м ослободити од клима.

Најстарији, најпростији, али и недовољан начин хлађења и проветравања млека јесте кад се млеко просеје кров често сито и пусти да пада са висине од једно 1,5 т. На овај се начин може млеко да раслади свега за једно 7% С.

За хлађење млека на степен топлоте, акоји после извесног времена наступа, довољан је суд за хлађење хладном водом, који је најбоље направити од цементног бетона. Да би се канте са млеком у истима лако могле постављати и извлачити, треба да је суд за половину укопан у земљу тако, да дуварови за половину изнад пода изилаве, а суд напунити што хладнијом водом. Испражњавање суда. бива кров рупу на дну суда, на којој је цев са славином. Ако се има текуће изворне воде, то се она помоћу цеви спроведе до дна суда и пусти да преко горње ивице суда отиче.

Да би се млеко брво и добро расхладило, нарочито скоро помужено, а које треба брво да се транспортује, употребљавају се данас јако распрострти апарати за тлађење млека, код којих се млеко хладном водом хлади, а врши се још и проветравање.

Кад се млеко хлади у високим судовима ва добијање скорупа, потребан је ва ово доста велики простор. Рачуна се на једну краву,

8: