Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

266

таложи водена пара. Капање сталожене воде може биљкама да шкоди, стога ово капање треба спречити малим олуцима од лима испод рогова, а да не би гвожђе хрђало од велике влаге, треба га премавати каквим добрим премазом.

Да би се избегле наведене мане а искористиле добре стране и дрвета и гвожђа, комбинује се дрво са гвожђем. У том случају сви конструктивни делови који носе и подупиру а изложени су брзом трулењу као: рогови, рожњаче ит.д., праве се од гвожђа, а проворски оквири и ћерчива праве се од дрвета. У овом случају избегава се непосредан додир гвовдених делова са спољним ваздухом,а у најмању руку треба, у колико је могуће, овај додир што више ограничити. | У Енглеској се често цела гвоздена конструкција облаже дрветом, а овај је начин примењен и код свију зграда ботаничке баште у Копенхагену. Дрвени се делови обично прво премажу само фирнисом и тек после неколико година премажу масном. бојом. Кад се употреби инпрегнирано дрво, треба бити пажљив, пошто многе материје које се за инпрегнирање употребљавају шкоде биљкама; нарочито сенедоввољавају сублимат живе и карбол. Но карбол се може употребити на спољним дрвеним деловима, па чак и код шпалира.

Двоструко застаклење и двоструки провори, и ако олакшавају ва-

гревање, јер није потребно покривање и откривање кровних стаклених површина, те се на тај начин отклања разбијање окана, — ипак имају мана, јер се између њих наслаже прашина, чађ ит.д.,те се окна тако вамраче да не пропуштају довољно светлост. Поред тога, отежано је добро проветравање. Овоме се злу може доскочити, ако се двоструки прозори тако направе, да се поједина крила могу лако скидати. Међутим, двоструко застаклење, као и двоструки прозори, није потребно кад се употреби загревање система Мећћогп, код кога се стаклене баште једноструко вастакљене потпуно равномерно одовго на ниже загревају, те се тако не таложи вода п не капље на ниже. Стакло треба пажљиво изабрати. Не сме имати мехурића, који својим сочивастим обликом дејствују као сочива са жижом. Зеленкасто стакло, које је обојено оксидом бакра, до скоро се једино употребљавало, међутим сада се више не употребљава.

Јачина стаклета и величина окана од велике су важности. Стакло дебело 3,5--4 тата даје довољан отпор обичном граду, али не и врло крупном. До душеовај врло _ретко пада. За-врло крупан град довољно је ливено стакло од би дебљине. Уопште се из МЕ зна да штете од града нису тако велике.

За равне јачине стакла треба употребити ове ширине окна :

За јачину стакла од 3 тшт ширина окна 25—30 ст

” ” ” ЊЕ А о ” ” 30—40 ” ”„ ” ) ” 5 " ” ” 40—50 " 73 ?” 7 " 6 ” " ” 50—60 ? ” ?” „ » 8 " ” " 60—70 "

10 70—80 ,,