Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu, page 65
51
Код наслона са подужним гумном узима се одстојање вевача 4,5—–5 та; кад се употреби кровна хартија ва покривање крова, ово одстојање може бити и 5— 6 т. У опште се препоручује, да равмак вевача не буде преко 5'т.
Вевачи треба да су тако конструисана, да греде и ниско лежеће клеште не пресецају слободан простор, пошто би сметали убацивању кабасте хране, а ако би ова лежала на овим гредама или кљештама, могла би се повити, па и преломити.
Одвесни ступци и умерено нагнути косници не сметају готото ништа кабастој храни, због тога их треба што више употребити ва подупирање кровних рожњача.
Везачи у облику вешаљке или подупирача употребљавају се ређе; тако исто треба свести на најнужнију меру кљешта и пајанте.
Ради осигурања попречне и подужне везе треба што више применити непокретне троугаоне везе.
Даље треба и на то обратити пажњу да се склапање и спајање кровних вевача врши у лежећем положају на терену, а усправљање и постављање везача извршити помоћу какве дизалице.
8. ПРИМЕРИ ИЗВРШЕНИХ НАСЛОНА.
1. Са попречним гумном.
Овде облик вевача увек зависи од дубине зграде, нагиба и од тога да ли треба да је кров обичан, са рожњачама, или кров са распи њачама и роговима. По лењи је начин подесан за зграде са великом ширином.
а) Наслони са кровом на рожсњачама.
Сл. 104—106 показују основу и попречни пресек овиданог на-
слона од проф. Шуберта (у Позену) са двоструким попречним гумном
' ı ' ' ' | 5 s ' | ' ! ' ' ' | “=