Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

58

вавдух, да одржава топлоту и да смањује јачину звука. На против, пролажење ваздуха кров таваницу пре је од користи но од штете.

Да би се могле прорачунати тавањаче, потребно је знати корисно оптерећење које долави од насуте хране, т. ј. треба знати просечну тежину ! Ћ] за ове врсте хране:

Пшеница тежи om 1 hl ____—_-—- 76 kg Раж ” за kz И ин ни ani aa 68 kg Јечам » ни» === 64 К 306 о 3 8805 зиме таман ин тема ера Or ai 43 kg Грашак и мехурасти плодови од ! Ћћ 85 Ко Хељда и мехурасти плодови 1 hi —— 64 kg Репица и мехурасти плодови ! Ћ] —— 66 Ко

Семе од лана и мехурасти плод. 1 hl 66 kg Семе од конопље мехурасти плод 1 , 46 kg Семе од детелине и мехур. плодови ! М] 85 kg

При прорачунавању тавањача, подвлака и стубаца, због веће сигурности, треба увети највећу висину насипања 0,90 га (9 hi i m?), која се само изузетно употребљава.

Тада се добије оптерећење на 1 1:

9 hi X 85 kg = 765 Ко -- сопствена тежина == 85 Ка Свега 850 Ка на 1 га2.

Иако се подвлаке од ваљаног гвожђа и стубови од ливеног гвожђа могу употребити ва веће распоне без употребе пајанти, које сметају, аи мања се спратна висина може увети, но кад се употреби дрвена конструкција, — ипак се код свију мањих амбара радије употребљава дрво, јер је оно јевтиније, а с погледом на пожар, и гвожђе, кад је необложено, није на ватри постојано.

Одстојање греда једне од друге управља се према оптерећењу, слободној дужини и попречном пресеку греда: у колико је мање одстојање ивмеђу греда у толико је мањи и попречни пресек греда. Тачним прорачунавањем може се наћи најповољнији однос између остојања греде и њеног попречног пресека, како се не би употребила сувишна количина дрвета. То исто вреди и ва остале конструктивне делове, каб што су подвлаке и ступци, т. ј. најбоље је прорачунати њихов попречни пресек.

Нарочиту пажњу треба обратити на спајање стубова подвлака и спратних греда код зграда где ступци иду кров више спратова. Кад би се преко ступца поставила подвлака, а преко ове стубац горњег спрата, онда би се дрво, вбог великог притиска, јако пресовало и таваница би се слегла. Због тога је боље да су ступци једноставни и као такви пролаве кров више спратова. Тада могу да наступе ова два случаја: или су ступци једноструки, а њих подвлаке обухватају, као клешта, са обе стране, или су стубови двоструки, а једнострука подвлака пролази између њих (сл. 114—117). У сл. 116 и 117 само један ступац (ве) иде скров, а други иде од подвлаке до подвлаке. Подвлаку, ступце и греду с треба добро спојити вавртњевима,