Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

72

стране видови се омалтеришу цементним малтером, или пошто се зидови потпуно исуше, премажу се асфалтом како споља тако и изнутра.

Пошто протече 4 до 6 месеци од израде, може се силос употребити за насипање хране, која мора бити потпуно сува, а предходно се у силосу наложи ватра, ако видови са унутарње стране нису премавани асфалтом. Ово се ради кад је потпуно суво време.

Ако треба да се силос напуни храном која је тек добијена од жетве и није довољно сува, мора се предходно пустити да прелави преко једне гвовдене плоче која је загрејана на 60. С, како бијсе јаја од гагрице убила.

Пошто се чување жита у оваквим силосима оснива на потпуном искључењу атмосферског ваздуха, треба обратити велику “пажњу на затварање врата силоса, како не би могао ваздух унутра да уђе. То затварање бива на овај начин: силос се напуни житом до врата, преко њега долави слој сламе, а преко ове набије се слој земље. Или се преко горњег слоја пшенице наспе жежен креч, услед чије топлоте почне пшеница да клија испод креча, но ово лишће брво увене и образује непробојну кору. Преко креча долави камени поклопац, а преко овога дебео слој иловаче који се добро набије; ватим SO дрвени поклопац, над којим се изради набој од кречног малера и заврши каменим поклопцем, напослетку слој песка са калдрмом. |

За премавивање зидова са унутарње стране у Лајпцигу је са успехом употребљаван овај премав: 5 делова креча, 2 дела помешаHOT песка са шљунком, 2 дела гипса и ! део струготина и брашна од опеке.

в) Силоси као зграде над теретом.

У новије време ретко се праве подземни силоси, нарочито онда кад је у питању већа количина жита. Тако исто ни амбари са хоривонталним таваницама нису подесни за чување веће количине жита, нарочито због тога што је потребно, с времена на време, лопатама жито превртати, а за ово је код великих магацина потребна велика радна снага.

Чињени су равни покушаји, док се није дошло на идеју, да се на место хоривонталних таваница подели цела зграда по висини вертикалним преградама на иввестан број одељења или ћелије. Ћелије се на доњем делу вавршују левкасто и на дну левка постављен је затварач. |

Ако се отварањем тога ватварача испусти и најмања количина жита, онда целокупна маса долази у кретање, а ако се при овоме предвиди још и добра вентилација, онда ће се жито очистити и конзервирати. Пречишћено жито диже се ељеватором у највиши део силоса и сипа у поједине ћелије. Ив силоса житом се пуне џакови, или се елеватором поново издиже у највиши део зграде и сипа у ћелије. На овај начин жито непрестано долази у додир с вавдухом и може се у ћелијама сачувати све док се не прода или не потроши.