Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

75

До сада подигнути силоси обично су у вези са магацином за храну, на чијим подовима предходно жито извесно време стоји и лопатама се преврће пре но што дође у сам силос.

Добре стране. оваквог чувања жита су: у оваквим силосима може да стане два пута више жита него у житницама са хоривонталним подовима а за исту кубатуру зграде; оваквим двоструким искоришћењем простора сама зграда постаје јевтинија; пошто се транспортовање хране врши нарочитим механичким уређењима. своди се радна снага на најмању меру. Међутим код амбара са хоринвоталним таваницама потребна је радна снага у великој мери, због тога је рад код силос-магацина знатно јевтинији,; најпосле и пражњење силоса може да буде ва врло кратко време. Поред тога, пошто у сваком силосу има више ћелија, може се жито одвајати према врсти, пореклу, сопственику и т.дД.

1) Конструкција Ћелија

Основа ћелије прави се као квадрат, правоугаоник, шестоугао и, круг. Основа силоса квадратом се може најбоље искористити, а са кругом најгоре. Као градиво за израду ћелија увима се дрво, гвожђе, а зидају се или се праве од армираног бетона. “

Дрво се употребљава за дуварове ћелије, кад је њен облик из правих линија. Добре су му стране што је рђав топлоноша и што влагу упија; велика му је мана што се лако запали. Ћелије се праве од греда и талпи (сл. 144). Греде се постављају на размаку од 1,0 т, и са супротним спојене су гвовденим затегама кружног пресека. Да би дуварови ћелија могли да противстану притиску жита, треба да је размак стега на ниже све мањи. Дуварови се праве од талпа 815 cem широких и, пошто је притисак на ниже све већи, то и ови дуварови треба наниже да су све дебљи. Ово се постиже на тај начин што се више дасака укује једна за другу (ел. 145).

Ол. 146. i Ол, 141.

Поред ћелија са квадратном или правоугаоном основом праве се и шестоугаоне дрвене ћелије на начин показан у ел, 146—148.