Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

76

други ред раздвајача. Линија еј износи 1}, од линије 1—2, стога се линија еј подели на четири једнака дела и у три подеоне тачке конструишу се квадрати, чије страпе образују четири једнака пролава, који се спајају у два и најпосле у један отвор кров који излави храна.

На овај се начин жито спушта хоризонтално по целој површини ћелије. За левкове се већином употребљава масиван зид.

Као што је од велике важности пражњење ћелија на лак и подестан начин, исто је тако од важности уређење механичких помоћних средстава, помоћу којих се жито издиже да би се сасуло у поједине ћелије.

За дизање жита обично се упстребљавају елеватори. Они се састоје из једног кајиша без краја, који иде преко два точка, од којих је један доле други горе. Један точак служи ва покретање а други као воћица кајпша. На кајишу су утврђени лимани судови, који се доле пуне и издижу на више, а кад дођу горе, они се сами исправне у ћелију (ел. 152), |

У неким силос-магацинима елеватори се постављају косо, како би се судови потпуно испразнили. Али, ово се може постићи и кад је елеватор у одвесном положају, само се треба постарати да горњи точак има на обиму одговарајућу брвину (1 гр у секунди).

За покретање жита у водоравном правцу, од или ка елеватору, односно од или ка ћелијама, у новије се време служи штроким кајишевима бев краја, који су израђени од просте памучне тканине натопљене гумом. Ови су кајиши широки 200—4000 mm m хоривонтално су постављени преко ролни.

Ови се кајишеви крећу брвином 2,5—83,0 т у секунди, примају жито које на њих пада и бацају га на свом другом крају, или се жито баца у ћелије, које леже са стране, помоћу косих пречага. За овај циљ намештају се кајиши између два реда ћелија. Промена правца кретања жита може се постићи ако се пусти други кајиш, који са првим иде под правим углом, п на овај се жито пребацује.

Једна коњска снага довољпа је да у сату пренесе 50 тона жита па даљину од 30,0 та.

Као моторна снага у силосима поред обала често се употребљавају хидрауличке машине, но у већини случајева употребљава се парна снага.

Жито у ћелијама треба да је већ пречишћено. Стога се испод слеватора поставља машина за пречишћавање и једна вага која сама ради и тек тако очишћено и измерено жито спроводи се даље.

Код великих силоса у пристаништима, било речним или морским, жито се допоси лађама и помоћу елеватора на обали жито се износи из лађа и уноси у магацин. |