Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

{5

или вагона, треба да има веће ћелије него кад је рад у мањем обиму. Веће Ћелије, из економских разлога, претпостављају се мањим.

Да би се имање количине жита могле држати одвојено, праве се,

или поред великих ћелија неколико са мањим пресеком, или се ве"лике ћелије преграде по висини.

Кад је основа ћелија квадратна, обично се узимају стране 3 до 4 шт, код правоугаоних основа не праве се радо веће ћелије ода х 6 m. За округле ћелије обично се узима пречник 3,0—4,0 m.

За мање силосе узима се висина од 4,0 до 6,0 та, за веће 10,0 до 12,0 та, а за са свим велике 16,0 до 18,0 та. -

Ћелије се ограничавају зидом магацина у коме су, а тај зид носи и кров, или се не праве нарочити зидови, већ сами дуварови ћелија носе кровну конструкцију. У овом другом случају Ол, 150. спољни дуварови ћелија треба да су довољно јаки и да су заклоњени против спољњег утицаја времена и пожара. Из овога разлога, кад дуварови ћелија служе и као обимни видови, ове треба обложити плочама од шкриљца или таласастим лимом. ; .

Доњи левкасти део ћелија, кров који се испушта жито, треба да је толико висок, да се жито из њега директно може утоварити у кола, вагоне и т. JI.

«

2. Уређење.

За држање жита у вертикалним ћелијама од велике је важности лако пражнење ћелија. Да би се ово постигло, даје се дну ћелија левкасти облик и кров овај се левак једном простом направом жито испушта по вољи. Да би жито равномерно клизило ка устима левкат.ј. да жито, како у средини ћелије, тако и поред дуварова, једновре мено силази ка устима, Хуарт је уметнуо у левак преграде од дрвета. Те су преграде нагнуте под углом од 450.

7 Ди 04) У сл. 151 представљен је пресек тога SZR KEJ левка. Преграде у левку израђене су на ~ Мо 4 овај начин: дужина 1—-2 подели се на 7

2 S > пУф - једнаких делова и из средње тачке а по-

:е ~

5 ~“ pp

Пир вуку се управне на дуварове левка. Из 0 |; подвоних тачака на линији 1—2 повуку Ол. 151 се паралелне дуваровима левка до линија

| аб и ас. Кад се на ове линије поставе даске, оне обравују први ред преграде, чија је циљ да раздвоји стуб жита који силази на ниже. Кад се тачкеф и с споје правом линијом, онда је фс половина од линије 1—2. Кад се сад из тачака у којима даске прве преграде секу линију ab m ас спусте управне на бес, а из тачке а управне на дуварове левка и повуку се на горњи начип паралелне са дуваровима левка, онда ће се у тим линијама добити