Privredne zgrade : ručna knjiga za privrednike i tehničare : sa 500 slika u tekstu

Mo

Често се ув ове наслоне за кола праве просторије за смештај горива, грађе, тресета, каменог угља и т. д. У томе случају потребно je:

за један хват дрва за гориво 3,5 та, која се могу наслагати [,8 до 3,0 ш високо, ! та2 пода довољан је за 1.8 3 горива ;

за цепање дрва потребан је IDO OTO од 10 am;

за ! хват тресета подребно је 3,8 та, која се може нас лагати до таванице ;

за ! тону каменог угља потребно је 2,2 газ.

Проетор за грађу прави се 20—40 та велики а дужине 8 т. Коларница, у вези са простором за грађу, треба да је 90-05 m,

ЛЕДЕНИЦЕ И ЛАДЊАЧЕ.

Сачувати лед и преко лета врло је важна ствар, нарочито за млекарство, пиваре, болнице и т. д. Да се пак то постигне, потребно је да се испуне ови услови:

1. Простор у коме се лед налави треба осигурати против свију утицаја спољњег ваздуха и земљине топлоте. Да би се ово постигло, потребно је лед 'окружити рђавим топлоношама, као што су слама и растресити тресет, са најмањом дебљином 0,70—1,0 т. Ово важи за случај да се лед остави у једној гомили на сувој подлози. Ако се лед остави у нарочитој згради, онда се препоручују зидови од опека или дрвета. Даље добри су изолациони сводови 60—90 ст" дебљине, испуњени сечком од сламе, остацима коре после штављења коже, маховином или пепелом од кокса. Дрвене зграде покривају се сламним кровом а овидане сводом. Поред поменутих рђавих топлоноша, потребно је леденицу пре џунења добро расхладити, кад је јак мраз, па је тек онда ледом пунити, како би лед имао исту температуру. Температура леда треба да је што могуће нижа испод нуле, јер топљење почиње тек онда, кад ваздух, топлији од 00, доспе до леда. Али ако је температура леда испод 0%, онда ваздух повишава температуру леда, али се ипак не топи.

2. Простор у коме: је лед треба по могућству да има што већу кубатуру, а сравмерно малу површину. Због тога је потребно лед што боље набити, а додавањем соли смрзнуће се у једну компактну масу.

3. Да би се спречило продирање подземне, изворне и велике воде, треба дно леденице поставити изнад велике или подземне воде. Најбоље је подизати леденице на шљунковитом земљишту, јер отопљена вода од леда врло брво понире. Кад је земљиште непробојно. (глина), мора се отопљена вода вештачки уклонити. Ту се поду даје пад ка једном шахту у средини, одакле се одводи вода једном цеви са сифоном, да не би топли ваздух кроз ту цев улазио у леденицу.

4. На леденици треба само један улаз предвидети и то са северне стране. Он не сме бити велики. Он се са више двеотруких врата затвара