Projekat opšteg kaznenog zakonika za Kraljevinu Norvešku : motivi izrađeni od Komisije, postavljene Kraljevskom odlukom od 14 novembra 1885 god. po želji Ministarstva pravde nemačkog carstva

236

преступа, које учине деца и млади људи, по пројекту не тредају, пошто је губитак грађанских права скопчан као правна последица само за пресуде на тежак затвор преко једне године, а таква ће се ретко изрећи према деци испод 15 година. -А како по закону од 1883 осуда на казнени рад од шест месеци и преко тога повлачи такву последицу за лица између 15 и 18 година, у пројекту ће се у погледу њих учинити ублажавање.

У погледу бирачког права за изборе стортинга, пројект ће бити знатно блажији, како за лица испод 15 и 18 год. тако и у опште и без разлике за сва осуђена лица, пошто се предлаже да се 5-у 532 Устава да ова реформа:

„Бирачко право губи се:

а) Због осуде на кажњива дела према законским одредбама, које о томе постоје“.

Овим се упућује на 5 292 казненог закона.

По закону од 1883, питање о рехабилитирању решава Влада. Комисија држи да треба дати судовима да о овоме решавају, услед чега би се ибрже ствари свршавале, а било би и могућности да се саслушавају и осуђена лица и сведоци.

Једновремено се на овај начин избегава свака сенка партајичности и решавања према политичким обзирима.

Односно питања, коме суду треба да се преда да ово решава, већина је комисије мнења да то треба да се остави првостепеном суду (Уегћбгасемеће) и да се противу одлуке може употребити правно средство по прописима кривичног судског поступка, док мањина, коју чине Квам и Еверланд, жели да о овоме решавају шефенски судови, чије би одлуке биле извршне.

Како оптужна власт има ствар да припреми и да изнесе пред суд, тиме ће довољно бити заштићен државни интерес „у томе, да се повраћај права неумесно не допушта.

Кад се једно тражење одбије, онда не би требало да дотични може одма да поднесе поновно тражење, због чега пројекат опредељује, да сеоно може поново да учини тек по „истеку две године дана.

Пројекат не говори ништа о опроштају казне путем помиловања. Стога ће се у овоме погледу и даље примењивати садања правила.