Prosto i dvojno trgovačko knjigovodstvo. Deo 1 i 2 : za II i III. razred trgov. akademija i za privatnu upotrebu
= 49 —
Дешава се код неких радња да се показује сем зараде на продаји још нека зарада као вишак (нпр. код дрварских радња). При продаји слажу се дрва за гориво увек са неком зебњом да се не изда више па се, разуме се, сваком по нешто закине — и отуда и остаје у радњи више робе, но што има по рачуну.
Ликвивањција при случају пожара
При оваквом случају може да се деси да је радња сва изгорела, а није била осигурана (због одоцнеле уплате премије), или је била осигурана па је сва уништена пожаром, или најзад, била је осигурана, али је нешто робе спасено као. употребљива „роба.
У сва три случаја прво се нађе зарада на роби коју утврБују стручњаци, вештаци (експерти) са дотичним чиновником осигуравајућег друштва. Они утврде проценат зараде на продаји и тада се лако нађе приближно, али посигурно стање робе која треба да је на стоваришту,
· Ако није била радња осигурана, тада је изгубљено све тј. сва роба заједно са зарадом.
Ако је напротив била обозбеђена па је све уништено, тада осигуравајуће друштво надокнађује штету како је већ уговорено по полици (уговору). Обично се при осигурању ставља нека сума која се обезбеђује, али се додаје клаузула (уметак) „на више и на мање“ од означене суме. Разуме са по себи да је штета много већа ако је пожар пре сезоне но после сезоне, кад је радња испражњена (распродата).
Трећи случај тј. ако је остало нешто употребљиве робе, ликвидира се на тај начин, што друштво накнађује штету по одбитку вредности оне робе, која је спасена од пожара.
Дешава се и то да остане и такова роба која је употребива, али је изгубила од своје пређашње вредности (убрљана, исквашена), то оштећена радња може ту робу примити са попустом и изложити је јавној продаји.