Prosveta : almanah za godinu ...

1375

вима које наше племе настањује. Кад се још узму у обзир, с једне стране релативно мали број становништва, ас друге стране, огромни простори плодне и необрађене земље које чекају на руке које Ће их искористити, лако је извести закључак да њихова економска важност у будућности може само да расте,

У почетку је речено да Нове Области не представљају никакву етнографску целину. Поред словенског становништва које је у већини, живе у њима јоши Турци (поглавито по варошима и у на једном дугачком али узаном појасу од Дојрана до Овчег Поља), Арнаути, Аромуни (Цинцари), Грци и др. Сем Турака који, бар сада, још не показују никакве јаче способности за интензивнији живот, снажни и здрави Арнаути, па онда Грци и Аромуни, сваки у својој области, и према специфичким особинама, могу да постану врло ваљани елементи за културу и за напредак. Арнаути из Ђаковице, на пр. имају толико трговачког духа и смисла за послове чак и већег стила, да се могу мерити са многим трговцима далеко напреднијих и културнијих средина.

Главни елеменат сачињавају ипак Словени. Прилике у којима се живело под Турском, као и вечите националне распре, нису допустиле да се све то становништво слије у једну целину. Разни процеси развитка и међусобних утицаја врше се још и дан данашњи.

У својим исцрпним и документованим научним истраживањима, г. Ог. Јован Цвијић меће већину становништва Нових Области у централни југословенски тип. Становништво Санџака припада динарском тиштуј, и граничи се са становништвом централног типа на баруштинама Ситнице, при њеном ушћу у Ибар. Са источним балканским типом централни тип се не додирује нигде на територији Нових Области; веза између ова два типа је источно од Осоговских планина, негде около Ихтимана, у Бугарској.

Најближи Динарцима су становници Косова, Метохије и Подриме. Они су потпуно национално свесни Срби. Сачували су целу традицију наше историске прошлости и поносе се њоме. Ако је много и не певају — у целом