Prosveta : almanah za godinu ...

= 138 —

централном типу народна је песма више мање реткост они је причају у вези са местима, са рекама и планинама где сета наша историја одиграла. Да напоменемо узгред да је једна од главних црта овог становништва и та што људи нису беседници; елокуција им је скучена, изражавање просто и оскудно. Али зато су људи радни, и везани су за земљу. Има неколико већих вароши (Призрен, Ђаковица, Пећ, Митровица, Приштина) које живе поглавито од трговине и од заната. Неке од. њих имају нарочите занатске специјалитете, као што је филигрански рад у Призрену. Цео овај крај се одликује духом предузимљивости; и ако свет није богат, уме да штеди. Услед дугог робовања остало је код њега оно што Цвијић назива «рајинским особинама»: неке затворености, понизности, и уроЂеног страха, али има често и храбрости, издржљивости, и упорности.

Гњиланска Област у Горњој Морави наставља Косовце и прави везу између њих и групе моравско-вардарске. Крај је чисто српски и по традицијама и по свести и по животу, и не разликује се готово ни по чему од Косова. |

Положани — Горњи и Доњи Полог — с ону страну Шар Планине, надовезују се на на планинско српско становништво северно од Шар Планине. Нешто слабија него код Косоваца, српска национална свест је ипак врло јака. Традиције народне су живе. О неком бугаризму овде не може ни да буде говора, ма да је пре ослобођења било извесних спољних знакова бугарске црквене и школске пропаганде. Околине Тетова и Гостивара су врло богате. Један део становништва иде у печалбу, онако исто као што неке шарпланинске жупе (Средска) шаљу своје људе на зараду у удаљене земље. Код Положана се опажа јаче него код њихових суседа с друге стране планине она ситна радљивост, «работа», која им је сигурно дошла од њихових јужних суседа који имају велики број особина аромунско-византиских. Има много грађана у Моравској Србији који су пореклом из Полога.

Мавровци, Леуновци, Нићифоровци, Галичанци и др. су сточари и печалбари. Они су расути по целом Бал-