Prosveta : almanah za godinu ...

о

Гђу Харлеи. Родом из Виргиније у Сједињеним Државама, она је највише и деловала за нас тамо у Америци. Године 1911 она тамо, на позив Друштва Српских Жена, купи прилоге за једну девојачку школу, у којој би се прикупила деца мученика из Босне, Херцеговине и Маћедоније. Следеће године купи за Српски Црвени Крст. У угледним круговима америчким, она основа више фондова, који су нам послали више милијуна франака. У Европи, она је у управним одборима више угледних фондава. Швајц.-амер. Комисија за помоћ заробљеницима послала је недавно опет у Америку. И као говорница, деловала је много за југословенску ствар.

Осим те врсте рада, Гђа Мабел Грујић деловала је и као болничарка, на нашем фронту. Као прва, дошла је тамо у августу 1914, с десет болничарки из Лондона. У Нишу је имала своју болницу снабдевену америчким особљем и материјалом. За време последње офанзиве, остала је у Београду до пред сами улазак непријатеља, а онда даље деловала неко време у армији генерала Живковића.

На неуморном путовању између Србије и Америке, с гђом Мабел Грујић може да се упореди још само Гбица Лозанић, којој наша ствар такођер дугује и много прилога и много пријатеља из Америке.

Неописана је преданост са којом ради цео низ жена и из самих наших фамилија по Америци. Њихов рад и њихова друштва престижу рад мушкараца. О томе сам нешто опширније говорио у књизи Срби у Америци, и простор ове белешке нагони ме да се задовољим с толиком напоменом.

Уа Наши Француски Пријатељи.

Услед хитње, у горњем чланку испали су при слагању наши угледни пријатељи: међу члановима Академије, Г. Пјер Лоти, а међу новинарима, ГГ. Анри Барби и Валеф. —

- АДЕ мј ар УЛ