Prosvetne i političke prilike u južnim srpskim oblastima u XIX v. : (do srpsko turskih ratova 1876-78)

408 Д-Р ЈОВ. ХАЏИ ВАСИЉЕВИЋ

Обоје су били врло слаби радници, и рђав су глас, о себи, оставили у Куманову. Илија је, врло много, демантовао и нову српску арију у цркви.)

После Илије Поповића, врло мало времена, био је учитељ Зарија Радоичић, рваћанин. У Куманову се знало, да је био родом из Црне Горе, али се није казивао, да је отуда. И он је био слаб учитељ, и слаб певач у цркви. На њега се окомио ондашњи зулумћар и кумановски ашик, алкохолиста, Мустафа Азиров, и морао је утећи из Куманова. Српска школа је остала без учитеља. Нешто деце из бољих кућа поучавали су приватно: поп Никола Алексић, капелан патријархискога 'иконома и Костадин Кратовац, црквени псалт.“)

5 Што је, на српску народну ствар у Куманову утицало врло неповољно, то је, што су Илија, и жена му, тужили властима патријаршиску прквеношколску општину и, До други пут, од ње наплатили своју годишњу награду у 5000 гроша.

2) Видели смо, да је Милош С. Милојевић, при проласку свом кроз Куманово, одабрао пет дечака из најбољих кућа у Куманову, ити су дечаци упућени у Београд. То су били: Петар Цакић, Данило Цакић, Јован Крстић, Зафир Златановић и Илија Златановић, Њих је одвео Димитрије Ћосе. Они су у Београду учили Богословију. Неки су били свршени, неки недовршени богослови, кад су се, год. 1875, вратили у Куманово. У ово време, већ су пристизали за учитеље најстарији од њих. Године 1875, дошао је Зафир Златановић са женом Настом. Како су ексархисте били заузели обе школске зграде, патријархисте су узели приватну кућу за школу. То је била кућа Анђелка Димитријевића. А женска је школа билау кући Димитрија Златановића. Кућа, у којој је била мушка школа, била је близу цркве Св. Николе у непосредној близини ексархиске школе. Одмах је настала свађа између деце српске и ексархиске школе. Свађа се пренела и на саме учитеље. И мирољубиви учитељ, Михајло Ристић, постао је врло агресиван. Једном је сам он, мал' те не, смртно ранио Апостола, брата Зафира Златановића.

Јаки су разлози гонили ексархисте против српске школе. За кратко време власти су неколико пута вршиле преметачину у српској школи.

Раније смо навели, како су органи власти, под утицајем ексархиста пресретали ученике српске школе, и претресали им торбе. Са обзиром на јаку заштиту ове школе од стране кумановских патријаршиских првака, не зна се како би животарила ова српска школа, да није избио Српско-турски рат. Као многи други учитељи модерне српске наставе у турским областима, тако се и Зафир Д. Златановић, са женом својом, вратио у Србију, и српска је школа поново била затворена.

По другим околностима, брзо после српске, била је затворена и ексарХиска школа, Онда су патријархисте и ексархисте, споразумно, узели за учитеља Арсу Петровића-Стамболију, да учи децу из српских, бугарских и црквено-словенских уџбеника. С тога је Арсина школа имала велики број ученика.

Сам Арса, школу је учио у Куманову, у Живка Марковића. У Скопљу, служећи у грчкој митрополији, Арса је био добро научио грчки, али је био