Prosvetne i političke prilike u južnim srpskim oblastima u XIX v. : (do srpsko turskih ratova 1876-78)

ПРОСВЕТНЕ И ПОЛИТИЧКЕ ПРИЛИКЕ 409

Криво-Паланачка Област — И ако највише из личних, материалних, интереса, неколико паланачких првих људи као ексархиска струја, и у Паланци се јављају још од 1869 г. Толико, да је била у стању онемогућити развитак српске школе. При свем том, по уџбеницима, чисто српска школа отворена је у Паланци 1871 г. Први учитељ био је Риста Јевремовић. Од њега је ову школу, г. 1872, примио Милош „Лекић са женом Милком. Учитељ Лекић је био учитељ мање од годину дана, и одатле је отишао за учитеља у Кочане, а српска школа је затворена.

Крашовска Област — Није било без дубљих узрока, који су се изразили у јаким традицијама и националном осећању, што није становништво Кратовске Области, према Егзархији, показало онако јак отпор. По области се, у том погледу, тако држао и њен центар, Кратово,. По томе, ова област чини изузетак у свима јужним областима. Међутим, и ако Егзархија није могла, да, за се, придобије кратовце, она је, ипак, имала у Кратову својих органа и, временом, придобила много присталица. Али, ма како се, неједнако, били у том погледу и Кратовци поцепали, то, што се тиче српске школе, они су се сви савијали око модерне српске школе, која је укинута по општим узроцима у другим странама српских земаља.

Егзархиску агитацију у овој области први је расадио Иларион, митрополит ћустендилски, од 1872 године. У то доба је Кратовска Област спадала у Ћустендилску Епархију. Овај отпали патријаршиски митрополит је свој ексархиски рад у Кратовској Области почео силом. Затворио је све кратовске свештенике, покушао је да суспендује свен у области, почео да сеје новац, који му је из Цариграда био слат за циљеве Ексархије. И после Илариона је Ексархија употребила сва средства за добијање Кратоваца, али, све до 1890 године, у Кратову је ексархиска општина, готово, само по имену, и форми, постојала. Од поновнога доласка ексархискога митрополита у Скопље поменуте године, кад је и Кратово, као

слабе учитељске спреме. И ако су се патријархисте и анархисте били измирили због Руско-турског рата 1877 г., и ова је школа била затворена, 1877 г., чим је Србија објавила Турској рат.

Како је живела школа у граду, тако су пролазиле и оне у Кумановској Области. -