Prosvetno-crkvena Dobrotvorka Draginja St. Petrović

оеазобе доо св 0оосе Ооо сво ос Ооо особе досег осе Ооо)

„Национална и религиска својства, којима си се ти одликовала, — душа твоја, побожна хришћанко, већа је и заслужнија од многих, великих светских жена. Многи избегавају дужности своје као срби и хришћани. Многи плаћени, преплаћени и задужени не одужују се; а ти си, покојнице, драговољно тражила све нове и нове дужности, да их после са највећим одушевљењем — страсно до заноса — вршиш и испуњаваш. Тражила си све нове и нове улоге и подвиге, који су ти подизали и онако велику, родољубиву душу.

„На растанку са твојим земним остацима, добра хришћанко, још једном велим твојој племенитој души, у којој се гнездиле, утврдиле и живиле велике хришћанске, српске и просветне идеје: _ „Блажен пут в онже днес идеши душе, јако уготовасја тебје мјесто упокојенија“!

У име Општине београдске говорио је г. Милован Р. Маринковић, председник Општине. У своме врло лепом говору, истичући. племенитост и пожртвовање покојнице, беседник се нарочито задржао на грађењу цркве на Новом Гробљу.

Присутни су се разишли са опела испуњени осећајима захвалности према добротворци и понели велики наук како треба живити и радити за добро свога рода.

Тело покојне Драге остало је и после опела у цркви и тек у 3 сата спуштено у гробницу, која је под сводовима храма још раније примила на чување посмртне остатке покојног Станојла и прерано преминулог сина им јединца.

Од нашег посланика из Цариграда Саве Грујића примљен је телеграм:

„Изненадна смрт госпође Драге врло нас ожалостила. Његова Светост Патријарх учиниће данас помен за покој душе побожне Српкиње.

14. ХП. 1901. Цариград, Стигло у 4 ч. поп. у Београд.

Грујић",

Оожоворжосжожобхоо | — 101 —— ОСХОСХОСХОООС КОС