Prvo naučno delo o trgovini dubrovčanina Benka Kotruljića

40 и Колбера завладаше тако силно целим западним светом, да Котруљићева звезда потамни у новоме блеску и дело његово би предато забораву све до најновијега доба. Само га дубровчани његови илак зато увек с хвалом п поносом помињаху и као свога. заслужног суграђанина истицаху, док му најзад крајем 19. века и западни свет не поче враћати научну вредност његову. Наша је дужност, да овога нашег дубровачког сународника изнесемо из помрчине 15. на пуну светлост 20. века.

Приступајући самоме излагању идеја пишчевих пи научној оцени њиховој, ми ћемо се држати онога. истог реда, којим је у делу своме ишао и сам Котруљић поделом његовом у четири књиге и то све по првоме италијанском издању од г. 1573. као највернијем и најпотпунијем. И пошав овим путем ми се већ на првоме кораку сусрећемо.са посветом Котруљићевом пријатељу иземљаку Стефани-ју, овоме, као штоонкаже, „најславнијем дубровачком трговцу“ у којој он већ у самоме почетку вели, да је „израдити и написати једну науку кудикамо похвалније и прече од ма чега другога“. Сваки уман човек полаже увек више на духовне врлине и одлике, но ли на телесне лепоте и имовно богатство. Човек је састављен из тела, које је животињско п смртно, и

' Имена чланова чувене трговачке породице Стефановића. пли Отјеповића. — Утејат, „ерћат, ејјат — сусрећемо чешће у псторији дубровачкој (тако бискупа стонскога, малобраћанина са Лопуда а понајвште одаичних трговаца, јер је породица поглавито била „могућа у богатству по трвовини и бродарству“. Једап огранак њезин би прозван Скочибуга. Ив. Стојановић стр. 95. п 269.). Шма помена пи у Махушева: 98. апрпла 1472. краљ Фердинанд дозвољава Сеогдго де вејато де Кадиза ехћгаћете шла саста де стапо — Фапсћо, Шего сбе.< Мажушевљ: уИтал. арг. 11. Неаполљ и Џалермо“. 1871. стр. 88. Дивни дворац летњиковац на острву Шипану (Сб4иррапа) из 16. века, коме се са оригиналне романтичности његове и данас дивиме, најречитије говори о спаном богатству и господству дубровачке тпговачке породице ае гејат-ја (са надимком Скочибуха).