Putne beleške po staroj Srbiji 1871-1898.

94

у договору ca Станојем Рашпћем из Добротпна учителем добротинским, да им овај буде учпте.ъ. 28 ) Њих код нас у Србпјп назпвају Латшшма, а они сами себе Србима. Имају 3 свештенпка католика из Херцеговине. Занимање им je лимарство. Праве кандила, прстење, гривне и друге ствари, све од туча и све те стварп продају у Краљевини Србијп, Влашкој и Бугарској, где -су позыати под пменом „ирстенџије“. Питоми су и вредни људи. Арнауташп у Јањеву зборе арнаутски -али и српски добро знају. Звоно које Јањевци имају на црквеној звонари, веле, да je нађено у земљи када су подизалп садаььу цркву. На молбу моју Мих. Гласновић из Јањева преписао je ыатпис са звона и ja га овде верно износим не јамчећп за верност нреписа са звона.

0. Gf, А. f MIHAEL ET NIKOLAUS MERE СВ RT : МШЬХЛ'Ш

У нашем другом рату са Турцпма, када je наша нојска избила на Косово и када су je Јањевцп очекивали, Хаф’з-паша ce je са својом војском изненадно појавио на брду над Јањевом. Јањевцп видећп ту војску држали су да je то српска војска, те су одыах похитали са лптпјом у сусрет српској војсци, а над -су се приблпжили долазећој војсци, видели су да то нпје српска већ турска војска. Ово Јањевце доведе у забуну, ј ер нису знали како да правдају такав свој и осту пак пред пашом. Али у томе моменту изађе пред њих Хаф’з-паша и рекне; јалп’ш, јалн’ш, (грешка, грешка), вратите се својим кућама. II јањевцп се ожалошћени том приликом врате сваки своме дому. У план пни Жеговцу, ко ja одваја гњпланску Горњу ЈМораву од Косова, им а 15 порушених цркава српских. Има и јодан камеи, који je пронађен 1 890. године,

2S ) Станоје Рашнћ, кога сам ранпје у овој књизи поменуо као учитеља у Добротны}' п као свештенпка у Прпштпнп, бпо je доцнпје и учптељ веронауке y српској гпмназпји y Солјшју где je умро 31. децем. 1907. године. Бог нека му душу прости, јер ce je одужио своме роду ri као учптељ и као свештеник.